Meteorolodzy ostrzegają mieszkańców południowo-wschodniej Luizjany oraz linii brzegowej stanu Missisipi przed gwałtownymi burzami, gradobiciem i huraganowym wiatrem. Opady rzędu 150 l/mkw. zwiększają ryzyko wystąpienia powodzi.

USA - Meteorolodzy ostrzegają mieszkańców Missisipi i Luizjany przed gwałtownymi burzami i ulewami 3

Burze sprowadzi układ niskiego ciśnienia, przemieszczający się znad okolic Dallas. Nad Luizjaną i Missisipi mają się one utrzymywać przez przynajmniej 2-3 dni, potem przesuną się na zachód. 

Parafie Luizjany już zalane wodą

Według oficjalnych informacji m.in. już teraz na obszarach południowo-wschodniej Luizjany obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Burze szalejące nad tymi terenami niszczyły sygnalizacje świetlne, zalały domy i remizę strażacką. Uszkodzona została również rafineria Garyville. Około 1200 osób zostało pozbawionych prądu.

USA - Meteorolodzy ostrzegają mieszkańców Missisipi i Luizjany przed gwałtownymi burzami i ulewami 2

Nawet 150 litrów deszczu

Prognozy pogody przewidują, że w czwartek na południowy wschód stanu Luizjana i wybrzeże Missisipi spadnie od 50 do 100 litrów deszczu na mkw. Miejscami opad może jednak przekraczać nawet 150 l/mkw. deszczu.

USA - Meteorolodzy ostrzegają mieszkańców Missisipi i Luizjany przed gwałtownymi burzami i ulewami

80 proc. ryzyko wysokiej fali

Układ niskiego ciśnienia pojawi się nie tylko w towarzystwie burz, ulew i gradobicia. Synoptycy ostrzegają także przed tworzącymi się w Zatoce Meksykańskiej sztormami i wichurami, spiętrzającymi masy wód przybrzeżnych.

– Silny, porywisty wiatr jest szczególnie niebezpieczny dla wybrzeża, gdzie ryzyko pojawienia się wysokich fal szacuje się obecnie na 80 proc. – alarmują synoptycy.

0 0 votes
Article Rating