Ostatniej nocy termometry pokazały najniższe wartości ponownie w województwie warmińsko-mazurskim. W Gołdapi temperatura minimalna spadła do -27,8 stopnia Celsjusza – przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. O poranku były miejsca w kraju, gdzie przy gruncie zanotowano -33°C.

Stacja pomiarowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gołdapi około godziny 2.40 w niedzielę na wysokości dwóch metrów wskazała -27,8 stopnia Celsjusza. Taką samą wartość, notowano jednak już wcześniej, po godz. 22.

 

Minionej nocy w Suwałkach temperatura wyniosła -26 st. C. Niewiele więcej było w Białymstoku i Ostrołęce – odpowiednio -25 i -24 st. C.

 

-33 przy gruncie

W poniedziałek 18 stycznia przy gruncie temperatura spadła nawet do -33 st. C. Tyle zanotowano w Białymstoku.

W Suwałkach i Terespolu były to -32 st. C, natomiast -30 st. C zarejestrowano w Siedlcach.

Ostatni raz niższa temperatura w Polsce wystąpiła 25 stycznia w 2010 roku. Temperatura spadła wtedy do -34 st. C przy gruncie w Suwałkach, natomiast na wysokości dwóch metrów: do -29 st. C w Białymstoku i -27 st. C w Suwałkach.

Na obszarze niemal całego kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed mrozem. Przed niską temperaturą ostrzegło także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

O poranku nadal poniżej -20

Według IMGW o godz. 7 w wielu miejscach termometry wskazywały poniżej -20 st. C.

Najniższą zanotowaną wartością było -26,2 st. C w miejscowości Jabłonowo-Wypychy (podlaskie). W Marianowie (podlaskie) zanotowano -24,7 st. C, natomiast w Siedlcach (mazowieckie) temperatura wyniosła -23,8 st. C.

 

 

Źródło: IMGW
0 0 votes
Article Rating