Na sobotę przypada kulminacja upałów. Termometry pokażą nawet 39 st. C w cieniu. Przebywanie na słońcu może skończyć się poparzeniem.

Upał

Sobota to zapowiadany przez nas dzień kulminacji upałów. Tego dnia spodziewamy się, że na Dolnym Śląsku temperatura powietrza w cieniu osiągnie 39 st. C. Skwar dotknie jednak wszystkich Polaków. „Najchłodniejszym” regionem będzie Pomorze, gdzie termometry wskażą maksymalnie 32 st. C.

Nie we wszystkich regionach utrzyma się pogodna aura. Na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz. W godzinach popołudniowych zagrzmi też na Podhalu. Podczas wyładowań spadnie do 10-20 l/mkw. deszczu i powieje do 60-80 km/h.

 

Niekorzystny biomet

Najwyższą wilgotność powietrza (powyżej 70 procent) odnotujemy w północno-zachodniej Polsce. Z kolei najniższa będzie na południu i wschodzie kraju (poniżej 50 procent).

W całym kraju odczujemy upał, a wysoka temperatura powietrza sprawi, że warunki biometeo będą niekorzystne.

 

TRÓJMIASTO

DZIEŃ: na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna: 33 st. C. Wiatr słaby, południowy. Ciśnienie w Gdańsku w południe 1017 hPa, spada.

Indeks UV: przy prognozowanym zachmurzeniu wynosi od 5,8 do 6,1. Przy bezchmurnym niebie od 6,1 do 6,5.

KRAKÓW

DZIEŃ: na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna: 37 st. C. Wiatr słaby, południowy. Ciśnienie w południe 989 hPa, waha się.

Indeks UV: przy prognozowanym zachmurzeniu wynosi od 6,8 do 7,2. Przy bezchmurnym niebie od 7,5 do 7,9.

POZNAŃ

DZIEŃ: na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna: 36 st. C. Wiatr słaby, południowy. Ciśnienie w południe 1004 hPa, spada.

Indeks UV: przy prognozowanym zachmurzeniu wynosi od 6,5 do 6,8. Przy bezchmurnym niebie od 6,5 do 6,8.

WARSZAWA

DZIEŃ: na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna: 36 st. C. Wiatr słaby, południowy. Ciśnienie w południe 1004 hPa, spada.

Indeks UV: przy prognozowanym zachmurzeniu wynosi od 6.1 do 6,5. Przy bezchmurnym niebie od 6,8 do 7,2.

WROCŁAW

DZIEŃ: na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna: 39 st. C. Wiatr słaby, południowy. Ciśnienie w południe 1001 hPa, spada.

Indeks UV: przy prognozowanym zachmurzeniu wynosi od 6.7 do 7,1. Przy bezchmurnym niebie od 7,4 do 7,7.

 

Indeks UV

Indeks UV od 0 do 2 nie stwarza zagrożenia dla zdrowego człowieka. Średnie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu stwarza wartość indeksu od 3 do 5. Należy wtedy zacząć ochraniać przed promieniowaniem słonecznym zarówno oczy, jak i głowę i całe ciało.

UV w zakresie od 6 do 7 wartości indeksu stwarza bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku dodatkowo należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15). Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz. 11-16.

UV powyżej 8 mówi o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia podczas przebywania na słońcu. Wtedy należy jeszcze bardziej troszczyć się o skórę, ponieważ może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a także oparzenie.

Kot się chłodzi

:-)

Źródło: tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating