5 sierpnia rzeka w stanie Kolorado w jednej chwili zrobiła się pomarańczowa. Trafiły do niej ścieki z nieczynnej już kopalni. Za kolor cieku odpowiadają m.in. żelazo i cynk. W wodzie pływają także substancje toksyczne dla ludzi.

USA - Jedna z rzek w Kolorado zmieniła kolor na pomarańczowy -2

Rzeka Animas River w hrabstwie La Plata w stanie Kolorado w środę 5 sierpnia stała się pomarańczowa. Za taki kolor odpowiadają prawie 4 miliony litrów ścieków. Przypadkowo trafiły one do rzeki z zamkniętej kopani .

– Nic się nie da już zrobić, musimy jedynie zatrzymać dalszy wyciek – powiedział Joe Lewandowski, rzecznik parku Kolorado.

Najwięcej ścieków trafiło do rzeki w środę. Jednak z kopalni nadal wydobywa się toksyczna ciecz. Specjaliści cały czas walczą by zatamować przepływ oraz ostrzegają, by pilnować dzieci oraz zwierząt i nie korzystać z zanieczyszczonej wody.

Toksyczna rzeka

W związku z wyciekiem woda zawiera wysokie stężenie takich metali ciężkich jak żelazo, aluminium, kadm, cynk i miedź. Ponadto w wodzie mogą znajdować się substancje toksyczne dla człowieka, czyli rtęć, ołów i arsen. Poziom pH (skala kwasowości) rzeki spadł z 7,8 do 5,8. Im niższe wartości, tym odczyn jest bardziej kwaśny.

USA - Jedna z rzek w Kolorado zmieniła kolor na pomarańczowy -5

Ścieki wędrują dalej

Rzeka stanowi jedno z głównych ujęć wody dla miasta Durango. Fala ścieków dopłynęła do miasta w czwartek 6 sierpnia w godzinach wieczornych. W piątek 8 sierpnia po południu dotarła do rzeki San Juan. Władze regionów, przez które przepływa zakażona woda, wprowadziły zakaz wejścia do niej, który obowiązuje do odwołania.

USA - Jedna z rzek w Kolorado zmieniła kolor na pomarańczowy -3

 

Woda jest groźna zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.

– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre ryby tego nie przeżyją – powiedział Lewandowski.

Jerry McBride/Durango Herald 08/06/15-Durango - Mine waste from the Gold King Mine north of Silverton fills the Animas River at Bakers Bridge on Thursday morning.

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating