Za pomocą szwajcarskiej firmy sprzedającej urządzenia szyfrujące CIA i BND, agencje wywiadowcze USA i RFN przez dekady szpiegowały inne państwa – ujawnia „Washington Post” w artykule „Wywiadowczy wyczyn stulecia„.

Przez więcej niż pół wieku rządy na całym świecie ufały jednej firmie w utrzymywaniu tajnej komunikacji między ich szpiegami, żołnierzami oraz dyplomatami – pisze po wspólnym śledztwie z niemiecką telewizją publiczną ZDF dziennik „Washington Post”. Żaden z tych klientów nie wiedział jednak nigdy – utrzymuje waszyngtoński dziennik – że za Crypto stoi CIA we współpracy z BND. Agencje wywiadowcze miały tak programować urządzenia szyfrujące tej firmy, by te mogły łatwo łamać tajne kody, w których wysyłano zaszyfrowane widomości.

Szwajcarska Crypto rozwinęła się w trakcie drugiej wojny światowej dzięki kontraktowi dla amerykańskiego wojska. Przez lata zarobiła miliony dolarów, sprzedając swój sprzęt do 120 krajów świata, w tym też w XXI wieku. Pieniądze z jej działalności CIA miała wydawać na kupno konkurencyjnych firm i stworzenie pseudo-monopolisty wobec Crypto.

 

Nawet Watykan wśród klientów szwajcarskiej firmy

Wśród klientów szwajcarskiej firmy był Iran, państwa latynoamerykańskie, Indie, Pakistan, Japonia, a nawet Watykan. Sprzętu sprzedawanego przez Crypto nie używały m.in. ZSRR, Chiny oraz Polska.

Ujawniające nowe rewelacje „Washington Post” i ZDF uznają operację za jedną z najbardziej pilnie strzeżonych tajemnic zimnej wojny. To był wywiadowczy wyczyn stulecia – głosi raport CIA, który cytuje „Washington Post”. Zagraniczne rządy płaciły znaczne pieniądze USA i RFN za przywilej posiadania ich najbardziej tajnej łączności, czytanej przez co najmniej dwa (a prawdopodobnie pięć lub sześć) inne państwa – dodaje dokument.

Dzięki temu agencje wiedziały o komunikacji m.in. władz Iranu w trakcie kryzysu zakładników w 1979 roku czy argentyńskiego wojska podczas Wojny o Falklandy (Malwiny).

Zgodnie z danymi CIA w latach 80. przez Crypto przechodziło ok. 40 proc. „depeszy kablowych i innych informacji zagranicznych rządów”.

Agencja BND uznała, że ryzyko jest zbyt duże i opuściła program na początku lat 90. CIA dalej jednak działała za pomocą firmy i – jak informują źródła „Washington Post” – sprzedała aktywa Crypto dopiero w 2018 roku.

Przedstawiciele dwóch firm, które je zakupiły, utrzymują, że nie wiedzieli o przeszłości Crypto i nie mają powiązań z wywiadem.

Urządzenia Crypto wciąż używane są w kilkunastu państwach na całym świecie – pisze „Washington Post”. Pomarańczowo-białe logo firmy widnieje nad wieloletnią siedzibą firmy w pobliżu szwajcarskiego Zug.

 

Dziennik o „oszukanych pracownikach firmy”

„Washington Post” pisze też o „oszukanych pracownikach” firmy. Część z nich mówi, że po nowych informacjach na temat działalności Crypto czuje się zdradzona.

Rzeczniczka szwajcarskiego ministerstw obrony Carolina Bohren poinformowała, że w styczniu rząd Szwajcarii zatrudnił byłego sędziego Sądu Najwyższego, by wszczął śledztwo w sprawie i złożył raport do końca czerwca. Wydarzenia, o których mówimy, sięgają 1945 roku i są trudne do zrekonstruowania i zinterpretowania we współczesnym kontekście – dodała.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating