Miesiąc po uderzeniu huraganu Maria w Portoryko prawdopodobnie rozprzestrzenia się groźna choroba. Z powodu leptospirozy mogły umrzeć już cztery osoby.

W Portoryko leptospirozę podejrzewa się u 74 osób. Groźna choroba prawdopodobnie rozprzestrzeniła się na wyspie po uderzeniu huraganu Maria we wrześniu. Z jej powodu mogły zginąć cztery osoby.

 

Czym jest leptospiroza?

Leptospiroza to choroba zakaźna, wywołana przez krętki Leptospira roznoszone przez zwierzęta zarówno domowe, jak i dzikie. Krętki znajdują się w moczu zwierząt i wytwarzają endotoksynę, która wywołuje gorączkę, zaburza krążenie, i prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Leptospiroza odpowiada również za zmiany w układzie nerwowym i mięśniach. Najbardziej narażeni są hydraulicy, rolnicy, czy pracownicy zatrudnieni przy oczyszczaniu kanałów. Równie niebezpieczne jest kąpanie się w skażonych zbiornikach wodnych. Krętki dostają się do organizmu przez uszkodzony naskórek.

Sytuacja jest poważna

Chociaż dziesiątki osób mogą cierpieć na tę chorobę bakteryjną, władze odmówiły nazwania sytuacji epidemią lub potwierdzonym wybuchem choroby. Jeśli pacjenci faktycznie chorują na leptospirozę, jest to wynik kontaktu z wodą, która została skażona zwierzęcym moczem. W Portoryko występuje średnio 60 przypadków leptospirozy rocznie. Mówi się o tym, ze ponad 70 przypadków pojawiło się od czasu, gdy w wyspę uderzył huragan Maria. Ponad jedna trzecia wyspy pozostaje nadal bez dostępu do bieżącej wody. Niektóre z zakażonych osób zachorowały po spożyciu wody z lokalnych rzek.

Objawy choroby

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób(CDC) objawy leptospirozy są zróżnicowane. Mogą obejmować wysoką gorączkę, żółtaczkę, czerwone oczy i bóle ciała. CDC podało, że niektóre osoby zarażone mogą w ogóle nie mieć żadnych objawów, co jest niepokojące dla osób, które piły zanieczyszczoną wodę. Czas między kontaktem z zanieczyszczoną wodą a zachorowaniem może wahać się od dwóch dni do czterech tygodni, co oznacza, że w ciągu najbliższego miesiąca w Portoryko może jeszcze zachorować większa liczba osób. CDC stwierdziło, że leptospiroza może trwać kilka dni lub kilka miesięcy – w zależności od leczenia.

Niestety, ludzie w Portoryko mogą umierać z powodu infekcji.

– Chociaż większość pacjentów ma łagodną lub samoograniczającą się infekcję, u niektórych rozwinie się silne zakażenie i wystąpi w postaci krwawienia lub krwotoku, niewydolności nerek, zapalenia opon mózgowych i zapalenia wątroby – powiedział dr M. Rizwan Sohail, profesor medycyny na Oddziale Chorób Zakaźnych w Klinice Mayo. – Wskaźnik śmiertelności u pacjentów, u których występuje ciężka infekcja, wynosi od 5 do 15 procent – dodał lekarz.

 

Rzadko w USA

Chociaż leptospiroza jest rzadka na obszarze kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (tylko 27 przypadków w 2015 roku), nie jest całkiem nietypowa w tropikach po ulewnym deszczu lub powodzi.

– Ludzie powinni starać się unikać pewnych zagrożeń, takich jak kontakt z moczem zwierzęcym lub innymi płynami ustrojowymi, pływanie lub brodzenie po wodach zanieczyszczonych zwierzęcym moczem i unikanie chodzenia boso, aby zmniejszyć ryzyko narażenia na działanie skażonej gleby i wody – powiedział Sohail.

Choroba może być leczona penicyliną lub innymi antybiotykami i przez ponowne nawodnienie. Do leczenia tej choroby potrzebna jest diagnostyka medyczna, ponieważ wiele objawów związanych z leptospirozą jest powszechnych w innych chorobach.

 

Źródło: AccuWeather, AP, tvn24
0 0 votes
Article Rating