Trzęsienie ziemi o sile 5.9 wstrząsnęło Portoryko w sobotę rano 11 stycznia, powodując osunięcie się ziemi w południowej gminie Peñuelas.

Trzęsienie ziemi o godzinie 8:54 czasu lokalnego (12:54 UTC) uderzyło 13 km na południowy wschód od Guanicy na płytkiej głębokości zaledwie 5 km, zgodnie z US Geological Survey. Jest to ostatnie z serii trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych, które spowodowały, że tysiące ludzi na wyspie nie mają prądu i wody.

Wstępne raporty USGS wykazały, że trzęsienie miało wielkość 6,0 na głębokości 10 km.

Trzęsienie ziemi spowodowało awarie na całej wyspie, w tym w rejonach Lares, Adjuntas, Ponce i San German, według Electric Power Authority z Portoryko.

Departament ocenia rozmiar szkody. Nie było natychmiastowych zgłoszeń obrażeń.

Telemundo Puerto Rico donosi, że w Peñuelas, osuwisko ziemi spowodowało panikę i ucieczkę ludzi. Zdjęcie z osuwiska pokazuje kurz wznoszący się na zboczu wzgórza.

El Nuevo Dia poinformowała, że ​​w pobliskim mieście Guánica około 500 osób schroniło się w kompleksie sportowym. Wielu w panice chwytało za telefony komórkowe, by dzwonić do krewnych.

„Chcę opuścić Puerto Rico … panikuję” – powiedziała Ramona Lugo.

Gubernator Portorykańska Wanda Vázquez powiedziała na Twitterze, że komunikowała się z lokalnymi urzędnikami w sobotę po trzęsieniu ziemi.

Był to najsilniejszy wstrząs od wtorkowego trzęsienia ziemi o sile 6.4, które zabiło co najmniej jedną osobę i zniszczyło sieci energetyczne praktycznie na całej wyspie – ponad 3 miliony odbiorców.

Wiele osób na wyspie straciło domy, a tysiące pozostają w schroniskach. Niektórzy śpią na zewnątrz lub na otwartych placach z obawy, że budynki mogą się zawalić.

„Ludzie się boją” – powiedziała w piątek NPR Mayita Melendez, burmistrz południowego wybrzeża Ponce, drugiego co do wielkości miasta Portoryko.

Melendez powiedziała, że tylko 60% mieszkańców Ponce ma prąd, a 88% wodę.

Seria kilku krótkich oddziaływań magnetycznych wystąpi od 10-11 stycznia, kolejna 13-14 stycznia

Turcja

O 13:37 UTC w Turcji zatrzęsła się ziemia, magnituda wstrząsów wyniosła 4.8.

Źródło: USGS, EMSC, usatoday.com

Portoryko – Bardzo silne trzęsienie ziemi i ogromne zniszczenia, wprowadzono stan kryzysowy, magnituda wstrząsów wyniosła 6.4

 

 

0 0 votes
Article Rating