Poniedziałek 16 grudnia niewątpliwie będzie niezapomnianym dniem dla mieszkańców Madery. Pierwszy raz od wielu lat pojawiły się tam silne opady śniegu.

Zimie nie spieszy się, aby nadejść do Polski. Od kilku dni na termometrach widzimy dość wysokie, jak na grudzień, wartości. W najbliższym czasie temperatura maksymalna będzie sięgać około 8-13 stopni Celsjusza. Do tego będzie pogodnie, a jeśli pojawią się opady, to deszczu.

Zima na Maderze

Tymczasem portugalskie prognozy pogody na poniedziałek podawały, że na wyspie Madera spodziewane są chmury i opady deszczu. Synoptycy zapowiadali też, że w najwyższych punktach wyspy może się zrobić biało. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) od wczesnych godzin porannych w poniedziałek ostrzegał o sprzyjających warunkach do powstania burz śnieżnych i gradobicia. Miał wiać także silny wiatr o porywach do 130 kilometrów na godzinę.

Prognozy okazały się prawdziwe. Pierwszy raz od wielu lat na Maderze zaczął silnie sypać śnieg.

Opady pokryły większość gór i wzgórz Madery. IMPA poinformował, że na trzecim co do wielkości szczycie Pico do Arieiro temperatura spadła do -2,1 stopni Celsjusza. Odnotowano tam także najsilniejsze porywy wiatru – do 135 kilometrów na godzinę.

Niektóre trasy stały się bardzo śliskie, dlatego postanowiono je zamknąć na pewien czas.

Co dalej z pogodą?

We wtorek na Maderze aura miała się nieznacznie uspokoić. Jednak według najnowszych prognoz w środę i w czwartek należy spodziewać się powrotu deszczu i silnego wiatru.

Źródło: madeiraislandnews.com
0 0 votes
Article Rating