Przez południowo-wschodnie Stany Zjednoczone przeszły tornada. Żywiołowi towarzyszył porywisty wiatr, który zrywał dachy z domów, wyrywał drzewa z korzeniami i uszkadzał linie energetyczne.

Meteorolodzy wydali ponad 70 ostrzeżeń przed tornadami w stanach Luizjana i Missisipi. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) otrzymała 37 raportów od osób, które widziały potężne leje lub spowodowane przez nie zniszczenia.

W Vernon w stanie Luizjana zginęła kobieta, która była podczas przejścia tornada w przyczepie mieszkalnej. Konstrukcja została całkowicie zniszczona. Uszkodzonych zostało tam również kilka kościołów.

Na drodze w Town Creek w Alabamie zginęło małżeństwo – poinformował Scott Norwood, koroner hrabstwa Lawrence. W pobliżu pary odnaleziono rannego 7-latka. Trafił do szpitala. Nie wiadomo, czy małżeństwo i chłopiec byli ze sobą spokrewnieni.

– Kiedy przyjechałem tam na początku, droga była zablokowana przez drzewa i gruzy. To był totalny chaos – relacjonował Norwood.

Ponadto 10 osób zostało rannych w Missisipi. Co najmniej 28300 gospodarstw pozbawionych zostało prądu w stanach Missisipi, Luizjana i Alabama – podaje firma energetyczna, która rejestruje przerwy w dostawie prądu i problemy z energią elektryczną w USA.

Zerwane dachy, połamane drzewa

– Według raportów pierwsze tornado zarejestrowano w Luizjanie we wtorek, 16 grudnia około 10.35, a pierwsze zniszczenia pojawiły się około 11.18 – poinformował meteorolog Jared Guyer z NWS.

Większość szkód spowodowanych przez tornada i burze odnotowano w stanach Luizjana, Missisipi, Alabama i Teksas. Amerykańscy meteorolodzy prognozują, że w najbliższych dniach będzie intensywnie padać. Burza ma przesunąć się w kierunku południowo-wschodniej Georgii, Florydy i wybrzeża Karoliny Północnej i Południowej.

 

 

Źródło: Reuters, Accuweather, CNN
0 0 votes
Article Rating