Ekstremalne warunki pogodowe na Azorach. Pogoda na portugalskich wyspach załamała się już w środę, przez co doszło do dwóch osunięć się ziemi. W jednym z nich zginęły trzy osoby. Ulewy spodziewane są także w czwartek i piątek.

Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (Instituto Português do Mar e da Atmosfera) ostrzega mieszkańców Azorów przed kolejnym dniem załamania pogody. W czwartek wydano tam tzw. pomarańczowy alarm meteorologiczny. Intensywne opady deszczu szczególnie grożne mają być dla centralnych i wschodnich wysp.

 

Trzy ofiary śmiertelne

Już w środę pogoda na Azorach była fatalna, co wymagało wydania pomarańczowego alarmu (niższego o stopień od alarmu czerwonego). W Faial da Terra na wyspie São Miguel doszło do osunięcia się ziemi, podczas którego zginęło troje ludzi. W czasie załamania pogody przebywali oni w swoich domach, które zostały przysypane przez ziemię. Lawina błotna zeszła też w mieście Angra do Heroísmo na wyspie Terceira.

Trudne warunki się utrzymają

Carlos Ramalho, meteorolog IPMA, zapowiada, że padać będzie do piątku. Obrona Cywilna prosi mieszkańców, by zachowali daleko idące środki ostrożności.

 

Źródło: ionline.pt, sol.sapo.pt, PAP/EPA, tm
0 0 votes
Article Rating