Burza piaskowa opanowała Półwysep Arabski. Mieszkańcy regionu zgodnie przyznają, że tak potężnego zjawiska nie widzieli od kilku lat. Pozamykano szkoły, do szpitali trafiło mnóstwo osób z niewydolnością oddechową, a wiele lotnisk zostało sparaliżowanych.

Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 8

Potężna burza piaskowa pojawiła się na Półwyspie Arabskim w środę. Przykryła wówczas Arabię Saudyjską grubą żółto-brązową warstwą piachu. W czwartek rozprzestrzeniła się już nad Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Jemen.

Sprawcą tego zjawiska był układ wysokiego ciśnienia nad regionem oraz silny wiatr z północy, donoszą tamtejsi synoptycy.

Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 5

Wyjątkowo silna burza

Za sprawą burzy piaskowej widoczność była ograniczona do 30 cm. W takiej sytuacji nie mogło obyć się bez wypadków drogowych w całym regionie.

Chociaż burze piaskowe są częstym zjawiskiem w tej części świata, skala tego ostatniego zjawiska zaskoczyła mieszkańców.

– Burza piaskowa, którą widziałem ostatni raz, nie umywała się do tej – mówi mieszkanka Dubaju. Dodała, że „czuła się bardzo źle i słyszała, że były jakieś wypadki na drogach”.

Zamknięte szkoły, opóźnione loty

Władze Kataru zadecydowały o zamknięciu szkół, powołując się na „ekstremalne warunki pogodowe”. Niektóre szkoły w Arabii Saudyjskiej również były zamknięte.

Porty lotnicze w regionie również zmagały się z utrudnieniami. Przekierowano m.in. 12 samolotów lecących do międzynarodowego lotniska w Dubaju. Wiele lotów było odwołanych lub opóźnionych.

Natomiast szpitale były pełne pacjentów z trudnościami w oddychaniu ze względu na liczne cząstki piachu i pyłu w powietrzu.

Burza piaskowa nad Dubajem

Burza piaskowa nad Dubajem

 

Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 1 Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 7 Dust storm in UAE Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 4 Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 3 Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim 2

Źródło: washingtonpost.com, bbc.co.uk, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating