Sinabung, wulkan w prowincji Sumatra Północna w Indonezji, wybuchł w czwartek po południu. Wyrzucił przy tym w niebo dwukilometrowy słup popiołu. Mieszkańcy terenów wokół wulkanu zostali ewakuowani.

Wulkan Sinabung, Indonezja

Potężny wybuch spowodował rozprzestrzenianie się gorącego popiołu w promieniu czterech kilometrów na południe od krateru i jednego kilometra na południowy-wschód.Wydobywająca się z wulkanu lawa uszkodziła drogi.

Ewakuacje

– Rodziny, mieszkające w pobliżu wulkanu, ewakuowano w bezpieczne miejsce – mówi Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik rządu ds. katastrof narodowych.

Społeczności lokalne i turyści nie mogą zbliżać się do Sinabung bliżej niż na 3 km. Zaleca się też używanie masek, aby uniemożliwić gryzącemu pyłowi przedostanie się do płuc.

Wulkan Sinabung, Indonezja

Sinabung w pierścieniu ognia

2475-metrowy Sinabung wybuchł ostatnio 29 czerwca 2014 r. Zginęło wtedy 15 osób a 30 tys. zostało przesiedlonych.

Sinabung to jeden spośród 120 aktywnych wulkanów w Indonezji. Kraj ten jest podatny na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie w „Pacyficznym pierścieniu ognia”. To teren otaczający Ocean Spokojny, który obejmuje niemal ciągły pas rowów oceanicznych i wulkanicznych łańcuchów górskich. W obrębie „pierścienia” znajduje się 90 proc. wszystkich czynnych wulkanów na świecie.

 Wulkan Sinabung, Indonezja 2
0 0 vote
Article Rating