Poprzewracane samoloty, połamane drzewa, podtopienia – przez Chorwację przetoczyła się potężna burza. Na Adriatyku porywy wiatru rozpędzały się do 122 kilometrów na godzinę.

Gwałtowna pogoda nawiedziła w weekend regiony Chorwacji. Burza nie ominęła lotniska Lučko w okolicy Zagrzebia. Poważnie uszkodzony jest dach i drzwi hangaru, a także trzy samoloty. Porywy wiatru były tak silne, że dwie inne maszyny zostały przewrócone do góry nogami.

Szkody odnotowano także na stacji benzynowej.

– W nocy z soboty na niedzielę przeszła wielka burza. Przechodziła nad aeroklubem, a mój samolot, mimo że był przyczepiony do betonowych bloków, został uniesiony przez porywy. Szkody są ogromne, a naprawa samolotu byłaby droższa niż jego wartość – mówił Krešimir Jung, jeden z właścicieli samolotu.

Sztorm, podtopienia

Z powodu wiatru niektóre gminy były odcięte od prądu. Na terenie żupanii zadarskiej odnotowano wiele powalonych drzew, ale nie pojawiły się doniesienia o poważnych szkodach materialnych.

W niektórych częściach kraju wystąpiły także intensywne opady deszczu. W regionie Karlovac doszło do podtopień – woda wlewała się do piwnic budynków mieszkalnych.

Na adriatyckim wybrzeżu pojawił się sztorm. Wiatr rozpędzał się w porywach do 122 kilometrów na godzinę. Ruch morski w Dalmacji został zatrzymany, liczne nadbrzeża zostały zalane.

 

Źródło: ENEX, sea-help.eu, vijesti.hrt.hr
0 0 votes
Article Rating