Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła we wtorek przed zachorowaniami na odrę w Europie, zalecając podróżującym szczepienia ochronne. Od początku roku odnotowano na Starym Kontynencie zwiększoną liczbę zakażeń.

Między styczniem a majem bieżącego roku odnotowano w Europie 12 tysięcy przypadków zachorowania na odrę – poinformował europejski oddział WHO. To więcej niż w ciągu całego ubiegłego roku. Największą liczbę zachorowań – ponad 7 tys. przypadków – odnotowano we Francji.

„Jeśli nie zaczniemy działać teraz, to coraz częściej będziemy mieli do czynienia z leczeniem szpitalnym, a nawet przypadkami śmierci z powodu choroby, której w łatwy sposób można zapobiec po prostu się szczepiąc” – powiedziała szefowa regionalnego biura WHO dla Europy Zsuzsanna Jakab.

Organizacja przypomina, że odra jest chorobą zakaźną niebezpieczną dla każdej grupy wiekowej, chociaż szczególnie zagrożone są dzieci i dorośli do 29. roku życia.

Chorujące na odrę dzieci poniżej 5. roku życia są najbardziej narażone na powikłania, takie jak zapalenie płuc lub mózgu, mogące doprowadzić nawet do śmierci. WHO zaznaczyła, że od stycznia 2010 r. z powodu odry zmarło pięć osób i były to wyłącznie osoby dorosłe.

 

Źródło: zetnews.pl
0 0 vote
Article Rating