Nowe badania w Bath (miasto w Anglii) mają sprawdzić idee przekształcenia dwutlenku węgla w użyteczny produkt poprzez jego wyłapywanie i konwertowanie w użyteczne chemikalia i redukowanie ilości tego gazu cieplarnianego w naszej atmosferze.

Wyłapywanie i magazynowanie dwutlenku węgla jest jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań problemu globalnego ocieplenia ale naukowcy z Bath chcą teraz  zbadać dwutlenek węgla i uwolnić jego potencjał jako wolną alternatywę dla paliw kopalnych na szeroką skalę.

W ostatnich latach kiedy ceny ropy wzrosły rządy zaczęły bardziej koncentrować się na środowisku, dobrze udokumentowana synteza Fischera-Tropscha dla konwersacji tlenku węgla i dwutlenku węgla była badana przez wielu naukowców

Dr Davide Mattia, przewodniczący projektowi z wydziału Inżynierii Chemicznej mówi: „Dotychczas, metody wymagały typowo użycie jednego katalizatora by wytworzyć węgiel wspierający proces konwersji. Potem pierwszy  katalizator musi zostać spłukany i zastąpiony przez drugi katalizator dla syntezy Fishera-Tropscha. Jest to przede wszystkim energochłonne więc cała metoda jest droga.

Dr Matthew Jones dodaje: „Nasze metody wydatnie są bardziej proste. Używamy tego samego katalizatora w dwóch etapach co znaczy, że energia i czas nie są potrzebne do wyklarowania węgla wspierającego i synteza może nastąpić o wiele szybciej.

Nowa metoda opracowana przez badaczy zespołu z Bath działa w przypadku dwutlenku węgla i tlenku węgla.

 

Źródło:http://phys.org
0 0 votes
Article Rating