Wczoraj późnym wieczorem Podhale nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia. Mieszkańcy regionu i turyści mówią o trzęsących się meblach, kołyszących żyrandolach i drżących szybach w oknach.

 

 

 

W piątek (1.03) o godzinie 22:23 zatrzęsła się ziemia na Podhalu. Wstrząs o sile 3,2 stopnia nie spowodował żadnych zniszczeń, jednak poważnie przestraszył mieszkańców i turystów.

Przez kilka sekund odczuwano drżenie wszystkich przedmiotów, kołysały się żyrandole, lżejsze przedmioty spadały z regałów.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w okolicach Frydmana, Krempachów i Nowej Białej, nieco na zachód od Jeziora Czorsztyńskiego.

Wstrząsy były odczuwane od Nowego Targu aż po Pieniński Park Narodowy. Zjawisko zostało odnotowane przez sejsmograf znajdujący się w obserwatorium w niedalekiej Niedzicy.

Trzęsienia ziemi na Podhalu są zjawiskiem rzadkim, ale jednak się zdarzają. Ten region jest aktywny sejsmicznie, ponieważ proces tworzenia się skał pod powierzchnią ziemi nadal nie ustaje, choć jest znacznie słabszy niż tysiące lat temu.

Według danych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ostatnim tysiącleciu na terytorium Polski zanotowano 76 naturalnych trzęsień ziemi. W obecnych czasach najsilniejsze wstrząsy osiągały siłę 4-5 stopni.

Poprzednie trzęsienie ziemi na Podhalu odnotowaliśmy 30 listopada 2004 roku o godzinie 18:18. Epicentrum trzęsienia o sile 4,9 stopnia miało miejsce w rejonie Czarnego Dunajca na Podhalu, 93 km pod powierzchnią ziemi około 10 km na północny-zachód od Zakopanego.

Trzęsienie ziemi w Wielkopolsce w 2012 roku

Wstrząs był odczuwalny dla ludzi maksymalnie przez kilka sekund w promieniu ponad 100 km od epicentrum. Skutkiem były popękane ściany, okna, kominy w kilku szkołach i budynkach użyteczności publicznej oraz w co najmniej kilkunastu domach m.in. w Skrzypnem i w Czarnym Dunajcu. Wcześniej wstrząsy odnotowano na Podhalu w 1995 roku, zaś w Beskidzie Niskim w 1992 i 1993 roku.

2004 rok był wyjątkowy pod względem trzęsień. Dwa trzęsienia ziemi o sile 4,4 stopnia oraz 5,2 stopni nawiedziły 21 września o godzinie 13:05 i 15:32 północno-wschodnią część Polski oraz Obwód Kaliningradzki. Po trzęsieniu notowano także wiele wstrząsów wtórnych. Wstrząs spowodował pęknięcia ścian budynków i zbił szyby w oknach.

Największe trzęsienie ziemi w historii Polski miało miejsce 5 czerwca 1443 roku. Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się prawdopodobnie na północ od Wrocławia, odczuła cała środkowa część kontynentu.

Jan Długosz, który był bezpośrednim świadkiem trzęsienia, zanotował, że „wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili”.

 

 

Źródło: Twoja pogoda
0 0 votes
Article Rating