Większość osób, które przeszły Covid-19, jest chronionych przed ponownym zakażeniem przez co najmniej sześć miesięcy. Starsi pacjenci są jednak bardziej podatni na powtórną infekcję – wynika z badań opublikowanych w “The Lancet”.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Szwecji (Staten Serum Institut, Uniwersytet w Kopenhadze, European Centre for Disease Prevention and Control) sugerują, że ponowne zakażenia koronawirusem są rzadkie, a odporność może trwać co najmniej sześć miesięcy. Wcześniejsza infekcja Covid-19 chroni większość ludzi przed ponownym zakażeniem.

Dane zebrano w ramach krajowej strategii badań COVID-19 w Danii – w roku 2020 przebadano ponad dwie trzecie populacji (69 proc., 4 miliony osób). Bezpłatne, ogólnokrajowe testy PCR – dostępne dla każdego, niezależnie od objawów – są jednym z głównych filarów duńskiej strategii zwalczania Covid-19. Odróżnia to Danię od większości innych krajów.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące pierwszej i drugiej fali do oszacowania ochrony przed ponownym zakażeniem pierwotnym szczepem Covid-19. Stosunki dodatnich i ujemnych wyników testów zostały obliczone z uwzględnieniem różnic w wieku, płci i czasu od zakażenia, i wykorzystano je do oszacowania ochrony przed ponowną infekcją.

Wśród osób, które miały Covid-19 podczas pierwszej fali między marcem a majem 2020 r., tylko 0,65 proc. (72 z 11 068) ponownie uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali od września do grudnia 2020 r. Wskaźnik infekcji był pięciokrotnie wyższy wśród osób, które w drugiej fali miały pozytywny wynik testu, po uprzednim wyniku negatywnym – na poziomie 3,3 proc. (16 819/514 271) Spośród osób w wieku poniżej 65 lat, które miały Covid-19 podczas pierwszej fali, 0,60 proc. (55/9137) uzyskało wynik pozytywny ponownie podczas drugiej fali.

Stwierdzono, że starsze osoby są bardziej narażone na ponowne zakażenie, przy czym 0,88 proc. (17/1931) osób w wieku 65 lat lub starszych, które były zakażone podczas pierwszej fali, ponownie były dodatnie w drugiej fali. Wśród osób w wieku 65 i więcej lat, które wcześniej nie chorowały na Covid-19, 2,0 proc. (1866/93 362) uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali.

Podobne wyniki uzyskano w alternatywnej analizie kohortowej, w której dane z badań prawie 2,5 miliona osób zostały ocenione w celu określenia wskaźników ponownych zakażeń podczas całej epidemii, a nie tylko podczas drugiej fali.

 

Niezbędna ochrona starszych osób

Autorzy podkreślają, że ochrona osób starszych – w tym dystans społeczny i szczepienia – są niezbędne, nawet jeśli miały one już zdiagnozowany Covid-19. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na ponowne zakażenie Covid-19, z zaledwie 47 proc. ochroną w porównaniu z 80 proc. w przypadku osób młodszych. Naukowcy podkreślają, że środki mające na celu ochronę osób starszych, w tym dystans społeczny i szczepienia, są niezbędne, nawet jeśli u ludzi zdiagnozowano już Covid-19.

Nasze badanie potwierdza to, co wiele innych wydawało się sugerować: reinfekcja Covid-19 jest rzadka u młodszych, zdrowych osób, ale osoby starsze są na nią bardziej podatne. Ponieważ osoby starsze są również bardziej narażone na poważne objawy choroby i niestety umierają, nasze odkrycia jasno pokazują, jak ważne jest wdrożenie polityki ochrony osób starszych podczas pandemii – powiedział Dr Steen Ethelberg z Statens Serum Institut w Danii.

Jak zaznaczają autorzy, analiza skupiła się na oryginalnym szczepie Covid-19 i nie dokonano oceny wariantów wirusa. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, jak może się zmieniać ochrona przed ponownym zakażeniem w przypadku różnych szczepów SARS-CoV-2.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating