Greenpeace opublikowała w poniedziałek 22 marca na swojej stronie internetowej skład kosmetyków do makijażu znanych marek – 76 procent z nich zawierało mikroplastik. Organizacja zaapelowała do rządu Niemiec o wprowadzenie zakazu używania plastiku w produkcji kosmetyków.

Zdjęcie ilustracyjne

Z raportu Greenpeace „O makijażu – plastik w kosmetykach” wynika, że w 502 z 664 badanych produktów kosmetycznych do makijażu od 11 znanych marek wykryto mikroplastik, czyli cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Ujawniono łącznie 530 polimerów, użytych przy produkcji kosmetyków.

Wyniki pokazują, że tworzywa sztuczne są używane do wytwarzania kosmetyków do tak wrażliwych części ciała, jak oczy i usta. Mogą być one wdychane lub połykane. Najwyższe stężenia tworzyw sztucznych mają kredki i cienie do oczu, błyszczyki i pomadki.

napisano.
Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłowe ds. Higieny Osobistej i Detergentów (IKW), powołując się na kilka badań dostępnych w internecie, odparło, że nie ma dowodu, że mikrodrobiny plastiku stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) podał z kolei, że mało prawdopodobne jest, że mikroplastiki, które są w żelach pod prysznic, peelingach i pastach do zębów mogą być szkodliwe, kiedy są wchłaniane przez skórę albo przypadkowo połykane. Ponieważ cząsteczki są większe, niż jeden mikrometr można założyć, że nie wnikają w skórę ani błony śluzowe, zaś połknięte zostaną wydalone. Agencja DPA zaznaczyła, że potrzebne są dalsze badania.

IKW wskazało, że ilość mikrodrobin plastiku z produktów kosmetycznych w zbiornikach wodnych jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi źródłami. Niemniej substancje te w tego typu produktach są zbędne.

Greenpeace wezwała rząd federalny do wprowadzenia zakazu ich stosowania w kosmetykach. „Minister środowiska Svenja Schulze powinna dążyć do wprowadzenia wyraźnego zakazu stosowania plastiku o jakiejkolwiek konsystencji w kosmetykach – zarówno w Niemczech jak i reszcie Unii Europejskiej” – zaznaczyła ekspert Greenpeace ds. chemikaliów Viola Wohlgemuth.

 

Źródło: PAP
5 1 vote
Article Rating