Niezwykły widok mogli podziwiać mieszkańcy Florydy w Stanach Zjednoczonych. W środę o świcie niebo rozświetliła niebieska łuna światła.

Przylądek Canaveral, USA - Wystartowała rakieta Atlas V i rozświetliła niebo na niebiesko -3

W środę rano (2 września) czasu lokalnego z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego, położonego na przylądku Canaveral w Stanach Zjednoczonych, wystartowała rakieta Atlas V.

Niebo rozświetlone niebieskim światłem

Amerykańska spółka United Launch Alliance, zajmująca się wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną, chwilę przed świtem wyniosła rakietę Atlas V z wojskowym satelitą telekomunikacyjnym MUOS-4. Pora w jakiej startowała rakieta, spowodowała, że niebo nad Florydą rozświetliło się niebieskim światłem.

Przylądek Canaveral, USA - Wystartowała rakieta Atlas V i rozświetliła niebo na niebiesko -1

Mniej więcej pięć minut po starcie dookoła rakiety utworzył się ogromny, jasny obłok, który został podświetlony pierwszymi promieniami słońca.

Portale społecznościowe zasypywane są zdjęciami z niezwykle pięknego startu rakiety.

Oglądać może każdy

Na miejscu podczas startu rakiety był Marcin Frąckiewicz, który przesłał na Kontakt 24 swoje zdjęcia.

– Otrzymałem zaproszenie od dowódcy 45th Space Wing, który jest odpowiedzialny za start rakiet z Cape Canaveral Air Force Station. Z takiego zaproszenia mogą skorzystać partnerzy armii, ale też przedstawiciele mediów, pasjonaci i blogerzy – poinformował nas autor zdjęć.

I dodał, że start rakiety może oglądać właściwie każdy.

Przylądek Canaveral, USA - Wystartowała rakieta Atlas V i rozświetliła niebo na niebiesko -2

– Ludzie oglądali lot m.in. z plaży lub ze specjalnie wynajętych autokarów. Oczywiście lepiej jest być na miejscu w bazie, ale ciekawych punktów widokowych jest z całą pewnością więcej – poinformował pan Marcin.

Wystrzelona w środę rakieta z satelitą ma służyć na orbicie jako zapas ze sprzętem i zaopatrzeniem. Satelita będzie służyć w przyszłości jako antena w komunikacji satelitarnej dla wojska. Szacuje się, że ma być w pełni gotowy w 2016 roku. Osiądzie wówczas nad Oceanem Indyjskim.

 

Źródło: orlandosentinel.com, dailymail.co.uk, Reuters TV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating