Susze i fale upałów następują równocześnie i to ze znacznie większą częstotliwością niż w przeszłości. Do takich wniosków doszli klimatolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine po przeanalizowaniu 50 lat pomiarów temperatury.

Susza

Zespół naukowców z zakładu Hydrometeorologii i Teledetekcji zgłębił dane zebrane z czujników naziemnych i mierników ciepła z okresu liczącego 50 lat, poczynając od roku 1960. Wnikliwa analiza pozwoliła zaobserwować znaczny wzrost jednoczesnego występowania fal gorąca i susz.

Fale upałów mogą zabijać ludzi, niszczyć uprawy i powodować pogorszenie jakości powietrza, a susze te poważne konsekwencje wysokich temperatur zaostrzają – mówi główny autor badań, Amir Agha Kouchak,profesor inżynierii lądowej i środowiska.

– Fale upałów i susze występujące w tym samym czasie powodują, że zagrożenie ze strony pogody potęguje się – dodaje.

 

Niebezpieczna fala

Ogólny wzrost średniej temperatury na świecie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia fal upałów. AghaKouchak jako przykład podaje wartość 74 st. C – drugą w historii pomiarów na świecie najwyższą temperaturę odczuwalną dla naszego organizmu. Osiągnęło ją irańskie miasto Bandar Mahshahr w ubiegły piątek, kiedy przez Bliski Wschód przechodziła fala gorąca. Na miejscu pierwszym jest miasto Dhahran w Arabii Saudyjskiej z indeksem ciepła na poziomie 81 st. C w 2003r.

 

Polski rekord

Rekordowo ciepło za sprawą fali upałów było też u nas. 1 września w Warszawie, Krakowie, Suwałkach i we Wrocławiu został pobity rekord temperatury notowanej we wrześniu od początku zbierania danych meteorologicznych. Termometry w stolicy pokazały 34,5 st. C, W Krakowie 34,8 st. C, w Suwałkach 33,3 st. C, a we Wrocławiu 35,3 st. C.

 

 

Będzie gorzej

Naukowcy alarmują, że do fale upałów niosą śmiertelne żniwo. Przypominają, że po koniec maja tego roku w Indiach za ich sprawą zmarło ponad 2,5 tys. osób. Natomiast europejska fala upałów z 2003 r. pochłonęła 70 tys. ofiar, w większości byli to seniorzy i dzieci.

Zespół z Kalifornii nie podaje rozwiązania problemu, ale z analiz płynie jasny przekaz: będzie coraz gorzej i na kolejne fale upałów musimy się dobrze przygotować.

0 0 votes
Article Rating