Od 02 listopada wulkan Cotopaxi, położony 50 km na południe od stolicy Ekwadoru, zwiększył natężenie gwałtownych procesów geologicznych po długo utrzymującej się umiarkowanej aktywności wewnętrznej i powierzchownej, co wymogło na rządzie Ekwadoru utrzymanie stanu żółtego alarmu ostrzegawczego.

Ekwador_cotopaxi1

Foto: Lucas Bustamante

Według raportu Instytutu Geofizyki Politechniki Narodowej, wczoraj odnotowano obecność świateł, błysków lub poświaty na szczycie wulkanu.

Ponadto, eksperci byli w stanie zaobserwować ciągłe parowanie i gazowe emisje, które osiągnęły wysokość tysiąca metrów nad kraterem ciągnąc się w kierunku południowo-wschodnim.

Ponieważ nie odnotowano i nie prognozuje się opadów na tym obszarze, więc nie ma zagrożenia skażenia trującym deszczem.

Ekwador_cotopaxi_geoscan

Grafika: Instituto Geofísico Escuela Politécnica Nacional

Pomiary aktywności sejsmicznej wulkanu potwierdziły niewielki wzrost ruchów magmy, więc ministerialny koordynator d/s bezpieczeństwa w Ekwadorze postanowił utrzymać żółty alarm ogłoszony w połowie sierpnia, o czym informowaliśmy na bieżąco:

LosyZiemi.pl

LosyZiemi.pl

Agencja bezpieczeństwa opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej szereg zaleceń, co zrobić, aby uniknąć problemów spowodowanych opadem popiołu.

Ekwador_frederick_church_cotopaxi

Tak Cotopaxi namalował Frederick Church w 1861 r. Wulkan był uśpiony przez ponad 100 lat

Źródło: plenglish.com

Tagi: Cotopaxi, Quito, Ekwador, wulkan, erupcja, żółty alarm, opad popiołu

0 0 votes
Article Rating