Sonda New Horizons, która przeleciała koło Plutona, za ponad trzy lata zbliży się do odległej planetoidy 2014 MU69. Naukowcy pokładają w tej misji wielkie nadzieje, ponieważ obiekt może być reliktem z czasów powstawania Układu Słonecznego.

Grafika: Eugen Dobric

Sonda New Horizons po tym, jak w lipcu zbliżyła się do Plutona na odległość 12 500 km, dalej przemierza przestrzeń Kosmiczną. Z każdą chwilą oddala się od Ziemi.

Grafika: NASA/John Hopkins Uniwersity Applied Physics Laboratory LLC

Infografika: NASA/John Hopkins University Applied Physics Laboratory LLC

22 października specjaliści z NASA zaprogramowali nowy kurs sondy, gdyż wiedzą już, gdzie chcą ją posłać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, New Horizons zbliży się do małego obiektu kosmicznego. Jest nim planetoida 2014 MU69, która znajduje się około 1,6 miliarda kilometrów za orbitą Plutona w Pasie Kuipera (pas planetoid, rozciągający się za orbitą Neptuna).

Planetoidę odkryto w czerwcu 2014 roku. Jej średnica wynosi około 30-45 km, co stanowi od 1 do 2 procent średnicy Plutona. 2014 MU69 może być dobrze zachowanym reliktem z czasów powstawania Układu Słonecznego. Specjaliści spodziewają się, że krajobraz na tej planetoidzie jest zupełnie inny niż na Plutonie. Z tego względu zdjęcia, jakie wyśle sonda na Ziemię, będą znacznie się różniły od tych, jakie przysłała, przelatując koło Plutona.

Członkowie misji New Horizons szacują, że sonda dotrze do celu w styczniu 2019 roku.

Grafika: NASA/John Hopkins Uniwersity Applied Physics Laboratory LLC

Grafika: NASA/John Hopkins Uniwersity Applied Physics Laboratory LLC

Sonda New Horizons została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 19 stycznia 2006 roku. Po blisko 10 latach podróży minęła Plutona. 14 lipca o godzinie 13.39 znalazła się w odległości 12,5 tys. km od tej planety karłowatej.

W kolejnych dniach naukowcy publikowali zdjęcia powierzchni Plutona, które w rękach specjalistów stały się cennym materiałem analiz. Dowiedziono dzięki nim m.in., że na Plutonie istnieje zamarznięta woda oraz masywy górskie. Internauci z kolei szaleli z powodu obszaru nazwie Tombaugh, który przypominał kształtem serce.

New_Horizons_przelot_Pluton

Tagi: New Horizons, sonda, Pluton, Charon, Tombaugh, kbo pt 1, astronomia, planetoida 2014 mu69

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating