To wygląda jak scena z filmu science-fiction – z samolotu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wybiegają mechaniczne psy. Czworonożne roboty w niedalekiej przyszłości mogą się stać ważnym wsparciem dla amerykańskiego wojska – pisze portal stacji CNN.

Robo-psy opuściły pokład samolotu i wybiegły na płytę lotniska na pustyni Mojave. Metalowe czworonogi brały udział w jednym z największych eksperymentów technologicznych w historii amerykańskiego wojska – czytamy na CNN.

Część większego systemu

Podczas ćwiczeń robo-psy miały po opuszczeniu samolotu transportowego C-130 przeprowadzić rekonesans na wrogim terytorium i sprawdzić, jakie zagrożenia czekają na ludzi – wyjaśniały w komunikacie Siły Powietrzne USA.

– Psy pozwalają nam na zapoznanie się z terenem, przy czym żołnierze mogą być blisko samolotu i go chronić – tłumaczył cytowany w komunikacie starszy sierżant Lee Boston.

Mechaniczne czworonogi to tylko jeden z elementów Zaawansowanego Systemu Zarządzania Polem Walki (po ang. Advanced Battle Management System – ABMS). Ma on wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz szybką analizę danych w celu wykrywania zagrożeń dla wojska amerykańskiego oraz możliwych ataków na teren USA.

Na przełomie sierpnia i września wszystkie rodzaje amerykańskich sił zbrojnych przeprowadzały ćwiczenia w ramach ABMS w 30 miejscach w kraju. Siły Powietrzne ćwiczyły z autonomicznymi robotami Vision 60 UGVs, które wyprodukowała filadelfijska firma Ghost Robotics.

 

 

ŹródłoCNN
0 0 votes
Article Rating