Rosyjska rakieta nośna Proton-M, która miała wynieść na orbitę meksykańskiego satelitę komunikacyjnego, rozbiła się w sobotę zaraz po starcie, najprawdopodobniej w rejonie obwodu Czyta na Syberii – podają rosyjskie media.

Proton-M

Agencja Interfax, która jako pierwsza poinformowała o niepowodzeniu lotu, nie podaje żadnych innych szczegółów wydarzenia. Inne agencje, powołując się na anonimowych informatorów, utrzymują, że rakieta rozbiła się 498 sekund po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Jako przyczynę katastrofy podaje się awarię urządzenia telemetrycznego.

Na miejsce katastrofy jadą już eksperci rosyjskiej agencji Roskosmos. Powiadomiony został także minister ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Proton-M 2

Szczątki na Syberii

– Na razie nie wiadomo, co się stało, ale prawdopodobnie coś poszło niezgodnie z planem przy odłączeniu trzeciego stopnia rakiety – powiedziało anonimowe źródło, na które powołuje się agencja RIA Nowosti.

Inne źródło podaje: – Ze wstępnych informacji wynika, że trzeci stopień i meksykański satelita mogły spaść w obwodzie czytyjskim w Rosji.

MexSat-1 to 5,4-tonowy satelita komunikacyjny zbudowany na zlecenie władz Meksyku przez Boeing Satellite Systems. Pierwotny start był zaplanowany na przełom marca i kwietnia, ale został przełożony na prośbę Boeinga.

Ostatnio rakieta nośna Proton z sukcesem wyniosła rosyjskiego satelitę komunikacyjnego na orbitę 29 marca.

Jak podaje Interfax, start rakiety Proton-M z brytyjskim satelitą Inmarsat-3-5F, który planowano było na początek czerwca, zostanie odwołany do czasu wyjaśnienia przyczyn sobotniej katastrofy.

0 0 vote
Article Rating