W na ogół ciepłej i słonecznej Arizonie w połowie maja spadł śnieg. Miejscami tworzy 15 centymetrową warstwę. Tymczasem w nękanej suszami południowej Kalifornii spadła znaczna ilość deszczu. Pojawiły się powodzie błyskawiczne, a studzienki kanalizacyjne przeistoczyły się w fontanny.

Arizona - śnieg 2

Mieszkańcy północnej Arizony doczekali się zimowej aury. W nocy z 14 na 15 maja spadł śnieg. Miejscami warstwa śniegu dochodzi do kilkunastu centymetrów. Najwięcej białego puchu pokryło okolice miasta Flagstaff. Leży tam około 15 centymetrów śniegu.

Arizona - śnieg

W piątek na drogi wyjechały pługi śnieżne. Władze przestrzegali kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność, ponieważ jezdnię pokrywała warstwa lodu

– Nieczęsto słyszymy słowo Arizona i śnieg w jednym zdaniu. Jednak to, że region ten nie kojarzy nam się ze śniegiem, nie oznacza, że od czasu do czasu nie pokryje tych rejonów – powiedział Jon Erdman, meteorolog z weather.com.

W oczekiwaniu na rekord

Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach śniegu może jeszcze dosypać, szczególnie w wyższych partiach górskich. Synoptyk z amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej Mark Stubblefield powiedział, że w weekend wielu regionach w północnej Arizonie może spaść rekordowa ilość śniegu.

– 23 maja 2008 roku było około 10 cm śniegu, więc to nie jest coś nowego jak na koniec maja spadnie śnieg – powiedział Stubblefield.

Na nizinach w weekend przeważnie spadnie deszcz.

 

Powodzie w Mieście Aniołów

Gdy w Arizonie spadł śnieg, w Kalifornii oberwanie chmury spowodowało lokalne powodzie błyskawiczne. Szczególnie trudna sytuacja panowała w dużych miastach, gdzie studzienki kanalizacyjne nie nadążały odprowadzać znacznej ilości deszczu. Woda lała się ulicami, zniszczyła wiele samochodów.

Strażacy uratowali sześciu kierowców, którzy zostali uwięzieni w samochodach na ulicach San Diego, gdzie poziom wody wynosił 90 centymetrów.

Ulga podczas suszy?

Kalifornia zmaga się z suszą, jednak krótkotrwałe obfite opady nie rozwiążą tego problemu.

– Burze nie będą miały znacznego wpływu na suszę – powiedział Ryan Kittell, lokalny meteorolog. – Ale każda niewielka ilość wody może trochę pomóc – dodaje.

Kalifornia - Ulewne deszcze podczas suszy 3

Sypnął śnieg

W Kalifornii także spadł śnieg.
W górach San Bernardino i San Gabriel, na wschód od Los Angeles, spadło do 17 cm śniegu.

Kalifornia - Ulewne deszcze podczas suszy Kalifornia - Ulewne deszcze podczas suszy 6 Kalifornia - Ulewne deszcze podczas suszy 5 Kalifornia - Ulewne deszcze podczas suszy 4 Kalifornia - Ulewne deszcze podczas suszy 2

Źródło: weather.com, kjzz.org, usatoday.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating