W ostatnich dniach po portalach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia tajemniczego krateru, pisaliśmy o tym dwa dni temu. Ta wielka jama o średnicy 60 metrów pojawiła się na Półwyspie Jamalskim na północy Rosji. W związku z sensacyjnym odkryciem w środę 16 lipca zorganizowano ekspedycję naukowców, którzy mają ustalić, czym jest tajemniczy twór.

Rosja - Gigantyczny krater północy Syberii 2

Badacze pobrali próbki z gleby i wody, a także zanalizowali skład powietrza. Rosja - Gigantyczny krater północy Syberii

Zaskoczeni naukowcy

– Pierwszy raz widziałam wnętrze czegoś takiego. Słychać dźwięk płynącej wody – mówiła Marina Leibman, członek zespołu badawczego.

– Nigdy nie widziałem takich kraterów w Jamale, ani nigdy nie słyszałem, aby moi koledzy „po fachu” mówili o czymś takim – relacjonował naukowiec z lokalnego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Andriej Plechanow.

Trudne warunki 

Krater jest rzeczywiście wielki. Wewnątrz średnia wynosi 40 metrów, na powierzchni ziemi – 60 metrów. Grunt jest śliski i wilgotny. Naukowcy mają utrudnioną pracę na takim gruncie. Ciężko jest się zbliżyć do krawędzi jamy, by pobrać próbki i dokonać pomiarów.

Andriej Plechanow badał za pomocą urządzeń skład powietrza.

– Na razie nic nie wskazuje na wydobywanie się jakiegokolwiek gazu. Promieniowanie jest normalne, nawet mniejsze niż w mieście – wyjaśniał naukowiec.

 

Nieznane przyczyny powstania

Naukowcy wysnuwają różne teorie na temat przyczyn powstania krateru. Według niektórych mógł być wyrzucony jakiś materiał z wnętrza ziemi jak korek od szampana.

– Jakiś materiał został wyrzucony z górę z wnętrza ziemi. Przypuszczam, że taka sytuacja nie miała miejsca, ponieważ brak tutaj oznak spalenizny czy zwęglenia. Oczywiście możemy przypuszczać, że to meteoryt spadł na ziemię i utworzył dziurę. Ale jeśli faktycznie uderzyłby o ziemię, to również odnotowalibyśmy oznaki wysokiej temperatury – mówiła Marina Leibman.

 

Dyskusja na Forum.LosyZiemi.pl
Dostępne po zalogowaniu na Forum.

0 0 votes
Article Rating