Rząd Rosji opracowuje program federalny, który między innymi koncentruje się na rozwoju technologii, umożliwiających wszczepianie czipów do ludzkiego mózgu. Celem, jak podał dziennik „Kommiersant, jest bezpośrednie przesyłanie informacji z urządzeń zewnętrznych.

Program „Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje” obejmuje również tworzenie sposobów zdalnego sterowania pojazdami i komputerami, które mają pomóc w podejmowaniu decyzji – przekazał we wtorkowej publikacji „Kommiersant”. Opracowaniem projektu zajmie się grupa robocza, która powstała przy ministerstwie edukacji i nauki. Dokument został przygotowany przez Rosyjską Akademię Nauk wspólnie z Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym i zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina.

Autorzy dokumentu piszą o potrzebie budowania bazy naukowej dla technologii interfejsów „mózg-komputer” i masowej produkcji zaawansowanych prototypów. Planowane jest stworzenie interfejsów „człowiek-technologia” do sterowania złożonymi systemami (np. elektrowniami jądrowymi) zarówno bezpośrednio, jak i zdalnie, co ma umożliwić ludziom pracę w niedostępnych miejscach, gdzie jest wysoki poziom napromieniowania czy na przykład w kosmosie – podał „Kommiersant”.

 

Diagnozowanie i leczenie chorób

Technologie „mózg – komputer” są od dawna opracowywane w Rosji do diagnozowania i leczenia chorób – mówił dziennikarzom Denis Kuleszow, szef moskiewskiego laboratorium Sensor-Tech. – Weźmy osoby po udarze. Na ich głowy zakładana jest specjalna czapka z elektrodami, z której sygnał przekazywany jest do egzoszkieletu: osoba wysyła do urządzenia myśl, że chce ścisnąć kulkę, a urządzenie ją ściska. Pomaga to szybciej przejść rehabilitację – dodał ekspert.

Najbardziej zaawansowanymi, jak stwierdził Kuleszow, są interfejsy wbudowane bezpośrednio w ludzki mózg. – Takie technologie pozwalają nie tylko przesyłać sygnał z nośnika, ale także przesyłać dane bezpośrednio do mózgu. Obecnie pracujemy nad systemem wszczepianym do mózgu niewidomych pacjentów, które będzie transmitować sygnał wideo do kory wzrokowej. Teraz testujemy elementy systemu na zwierzętach. W przyszłości taki neuroimplant pomoże osobom niewidomym dostrzec kontury i sylwetki obiektów – powiedział rozmówca „Kommiersanta”.

Wartość programu „Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje” oszacowano na 54 miliardy rubli (blisko 3 mld zł). Termin realizacji – 2029 rok.

 

 

Źródło: Kommiersant

 

 

0 0 votes
Article Rating