Rosjanie stworzą dwie brygady, których jedynym zadaniem będzie ochrona cennych zasobów za kołem podbiegunowym. Minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow oznajmił również, że ruszy produkcja rosyjskich pocisków balistycznych Buława.

– Sztab Generalny pracuje nad planami stworzenia dwóch takich jednostek – oznajmił Sierdiukow, nie precyzując jednak, gdzie będą stacjonować brygady i jak będą uzbrojone.

W czwartek premier Rosji Władimir Putin oznajmił, że „Rosja będzie bronić w Arktyce swoich interesów strategicznych i rozszerzać tam swoją obecność”. Premier zapowiedział również budowę nowoczesnych portów w dorzeczu Obu i rzek łączących Arktykę z innymi drogami rzecznymi Rosji.

Wyjaśnił też, że poprzez ocieplanie się klimatu w Arktyce powstają nowe możliwości żeglugi, i zaznaczył, że północny szlak morski ma „strategiczne znaczenie transportowe”.

Rosja od kilku lat zgłasza pretensje do arktycznego szelfu kontynentalnego, który kryje w sobie wiele naturalnych bogactw, a poprzez rozwój technologii dostęp do nich stanie się wkrótce łatwy i opłacalny ekonomicznie. Z tego też powodu rośnie napięcie między Moskwą a innymi krajami roszczącymi sobie prawa do szelfu, m.in. Norwegii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Start Buławy

Również w piątek Sierdiukow poinformował, że Rosja gotowa jest do startu produkcji międzykontynentalnych pocisków balistycznych Buława, które mają stać się trzonem rosyjskich wojsk rakietowych i podstawą arsenału atomowego.

28 czerwca Rosjanie przeprowadzili udaną próbę Buławy, która może przenosić dziesięć głowic, a siła jej uderzenia jest sto razy większa niż bomby zrzuconej na Hiroszimę

Rosyjska flota zyskuje skuteczną broń

„Buława” to odpalana z okrętów podwodnych rakieta balistyczna o zasięgu międzykontynentalnym. Może przenosić do 10 głowic i jest trudna do przechwycenia dla systemów obrony przeciwrakietowej ze względu na możliwość nieprzewidywalnej zmiany trajektorii lotu. Jako pierwszy zostanie w nią wyposażony okręt podwodny „Jurij Dołgoruki”. W budowie jest druga tego typu jednostka – „Aleksander Newski”.

Źródło: tvn24.pl , wiadomosci.gazeta.pl

0 0 vote
Article Rating