Rosyjska Federalna Służba do spraw hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu – podało we wtorek Radio Echo Moskwy. Szef służb prasowych rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Andriej Czeremisinow przekonuje, że w zakładach „nie odnotowano żadnych incydentów z emisjami radioaktywnym”. Zapowiedział jednak dodatkową kontrolę.

Z oficjalnego komunikatu Rosgidrometu wynika, że w rejonie wsi Argajasz w obwodzie czelabińskim w okresie od 25 września do 1 października odnotowano „ekstremalnie wysokie” zanieczyszczenie izotopem ruten 106, które ponad 986 razy przewyższało normę.

W pobliżu wsi Argajasz leży przedsiębiorstwo Majak, jeden z głównych ośrodków przerobu materiałów radioaktywnych w Rosji.

Organizacja Greenpeace Rosja zapowiedziała, że zwróci się do prokuratury z prośbą o sprawdzenie, czy w zakładach doszło do emisji rutenu 106.

Majak to największe zakłady atomowe Federacji Rosyjskiej

„Nie odnotowano incydentów, ale przeprowadzimy kontrolę”

Szef służb prasowych rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Andriej Czeremisinow przekonywał na antenie Radia Echo Moskwy, że w zakładach „nie odnotowano żadnych incydentów z emisjami radioaktywnym”.

– Niemniej w związku z informacjami, które się pojawiły, przeprowadzimy dodatkową kontrolę – powiedział na antenie Radia Echo Moskwy Andriej Czeremisinow, szef służb prasowych Rosatomu.

Jak dodał, taka kontrola przygotowywana jest w zakładach Majak.

Czeremisinow wypowiadał się także w rozgłośni Goworit Moskwa, przekonując, że dane, o których mówi komunikat służb meteorologicznych, sytuują się poniżej dopuszczalnego stężenia. Wskazał, że ocena meteorologów o „ekstremalnie wysokich zanieczyszczeniach” odnosi się do porównania wykrytych stężeń ze stanem notowanym w poprzednich miesiącach.

– Liczby same w sobie, jeśli porównać je z maksymalnym dopuszczalnym stężeniem, są mniej więcej tysiąc razy niższe od dopuszczalnych – zapewnił.

Komentując oświadczenie Greenpeace Russia, zapewnił, że Rosatom jest gotów do współpracy z ekologami.

– Jesteśmy otwarci, nie mamy nic do ukrycia. Wszystko jest w porządku. Greenpeace zajmuje się swoją działalnością i czyni słusznie, my jesteśmy gotowi wszystkich uspokoić – mówił Czeremisinow.

Ze swej strony zakłady Majak w obwodzie czelabińskim, które podlegają Rosatomowi, oświadczyły, że zanieczyszczenie atmosfery izotopem ruten 106, o którym poinformowali meteorolodzy, nie jest związane z działalnością przedsiębiorstwa.

– Prace nad wydzieleniem rutenu 106 z przerobionego paliwa jądrowego (…) już od wielu lat nie są w naszym przedsiębiorstwie prowadzone – zapewniły służby prasowe.

 

Ruten 106 nad Europą

O radioaktywnym obłoku nad Europą świadczącym, iż w ostatnim tygodniu września doszło do wypadku w instalacji nuklearnej w Rosji lub Kazachstanie, informował francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN.

Instytut ten, podobnie jak inne europejskie placówki, odnotował w powietrzu atmosferycznym wysoki poziom rutenu 106. ISRN przypuszczał, że miejsce emisji znajdowało się między górami Uralu i rzeką Wołgą. Oceniał przy tym, że obłok nie spowodował w Europie zagrożenia dla ludzkiego zdrowia ani dla środowiska.

4 października polska Państwowa Agencja Atomistyki podała, że niewielkie ilości izotopu promieniotwórczego ruten 106 wykryto na terenie Europy, w tym w Polsce. Oceniła, że aktualnie wstępuje on w ilościach niemających wpływu na życie ludzkie.

Ruten 106 to promieniotwórczy izotop będący produktem rozszczepiania atomów w reaktorach jądrowych. Izotop ten w przyrodzie nie występuje; ze względu na wynoszący nieco ponad rok okres połowicznego rozpadu wykorzystywany jest w medycynie.

 

0 0 votes
Article Rating