Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS rozpoczął się dwuletni okres testowy dla nowego modułu mieszkalnego. Astronauci mają za zadanie obserwować, czy materiał jest odporny na skrajne warunki, panujące w Kosmosie.

W pełni rozwinięty moduł dołączony do ISS Kredyt: NASA

W pełni rozwinięty moduł dołączony do ISS Kredyt: NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS powiększyła się o nadmuchiwany moduł mieszkalny BEAM. W sobotę astronauta Jeffrey Williams przez siedem godzin, stopniowo napełniał go powietrzem. Nowa powierzchnia do zamieszkania na ISS ma 4 metry długości i ponad 3 szerokości.

Fazy nadmuchiwania modułu BEAM /Kredyt: NASA TV

Fazy nadmuchiwania modułu BEAM /Kredyt: NASA TV

Całkowicie napełniony moduł mieszkalny BEAM

Całkowicie napełniony moduł mieszkalny BEAM

Astronauci będą mogli do niego wejść dopiero za tydzień, kiedy zakończa się jego wstępne testy. NASA chce mieć pewność, że nie ulegnie on rozszczelnieniu.

Eksperymenty z BEAM potrwają 2 lata, po tym czasie zostanie odcumowany i spłonie w atmosferze. Podczas tego okresu będzie sprawdzana jego odporność na  promieniowanie słoneczne, kosmiczne śmieci oraz wysoką temperaturę.

 

Cenna przestrzeń

Moduł mieszkalny BEAM został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 8 kwietnia, ponad tydzień później został przyłączony do bocznego węzła cumowniczego. Znajduje się z boku konstrukcji ISS, co powoduje, że powierzchnie mieszkalne dla astronautów nie zabierają cennego obszaru na kosmicznej stacji.

 

 

Źródło: NASA, TVN24, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating