Holenderski reżyser udokumentował proces rozwoju traszki górskiej od pojedynczej komórki, aż do przeistoczenia się w kompletny organizm. Trzy tygodnie zdjęć zostało skompresowane w sześciominutowe nagranie.

Występujące w Europie Środkowej oraz Europie Południowej traszki górskie rozmnażają się w płytkich zbiornikach wody stojącej. Tam składają skrzek, z którego rozwijają się larwy, a następnie w procesie przeobrażenia wyrastają im nogi i przenoszą się na ląd.

Holenderski reżyser Jan van IJken prześledził ten proces dokumentując jego poszczególne stadia. W ten sposób powstał fascynujący film ukazujący proces rozwoju traszki górskiej od jednokomórkowej zygoty przez rozwój larwalny aż do uformowania się młodego osobnika.

Na nagraniu widać niezwykłe szczegóły w mikroskopijnych skalach. Wideo jest niezwykłym spojrzeniem na proces podziału i różnicowania się komórek. A ten proces dotyczy każdego stworzenia na naszej planecie, również ludzi.

Krótki film nazywa się „Becoming”. Został nagrodzony w kategorii najlepszy krótki film dokumentalny 2018 podczas Innsbruck Nature Film Festival w Austrii.

„Ten hipnotyzujący film pokazuje nam cud życia w bardzo prosty i delikatny sposób. Zmusza nas do zastanowienia się skąd pochodzimy, także jako ludzie. Ukazuje bardzo złożony mechanizm natury i sprawia, że ​​fenomen stworzenia wszystkich istot wygląda jeszcze bardziej magicznie. Autor z powodzeniem skondensował trzy tygodnie pracy w kilkuminutowe nagranie, któremu towarzyszą łagodne dźwięki prowadzące widzów przez wyjątkową podróż przez cud narodzin” – tak jury festiwalu uzasadniło swoją decyzję.

Jan van IJken jest fotografem i filmowcem pochodzącym z Holandii. Fachu nauczył się sam i również sam pracuje. W jego pracach widać przede wszystkim zainteresowanie naturą oraz relacją człowieka z przyrodą. Ale „Becoming” to nie jedyne jego dzieło. Więcej prac van IJkena można zobaczyć na jego stronie internetowej.

 

 

 

Źródło: DziennikNaukowy, https://petapixel.com/2019/02/07/watch-a-single-cell-grow-into-a-full-organism-in-this-6-minute-timelapse/
0 0 votes
Article Rating