W Rzymie w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł śnieg. To wyjątkowo rzadkie zjawisko w Wiecznym Mieście.

Buran, front niosący ze sobą syberyjskie zimno, sprawił, że pogoda w Rzymie stała się zimowa. Niewielka ilość białego puchu pojawiła się w historycznym centrum, na peryferiach i w wielu dzielnicach, w tym w nadmorskiej Ostii.

Ponieważ takie zjawisko zdarza się raz na kilka lat, niektórzy rzymianie czekali w nocy na pierwsze płatki śniegu. W mediach społecznościowych wielu z nich zaapelowało do Włochów z północy, przyzwyczajonych do zimy, aby nie śmiali się z ich entuzjazmu i radości.

– Dla nas opady śniegu są takim samym nadzwyczajnym wydarzeniem, jak autobusy przyjeżdżające punktualnie – zauważył jeden z mieszkańców.

Zamknięcie szkół krytykowane

W przeddzień zapowiadanych opadów śniegu władze miejskie podjęły decyzję o tym, że zamknięte będą w poniedziałek wszystkie szkoły w Rzymie. Ograniczone zostanie również kursowanie autobusów. Postanowiono też zamknąć parki miejskie i cmentarze.

Wydane w niedzielę po południu rozporządzenie o zamknięciu szkół zostało skrytykowane przez Obronę Cywilną stołecznego regionu Lacjum – odnotował dziennik „Il Messaggero”. Przeciwnicy rozporządzenia, cytowani przez gazetę, argumentują, że takie kroki podejmują tylko władze, które nie potrafią stawić czoła trudnej sytuacji. Burmistrz stolicy Virginia Raggi jest w Meksyku na szczycie klimatycznym – dodaje poniedziałkowa prasa. Na jej polecenie w dniach poprzedzających pierwsze od sześciu lat opady śniegu w Rzymie trwało gromadzenie zapasów soli, pługów śnieżnych i łopat do odśnieżania.


 

 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo, http://www.dailymail.co.uk/wires/pa/article-5435239/Italy-sends-army-Rome-hit-rare-snow.html, AFP PHOTO / TIZIANA FABI, Reuters

 

0 0 votes
Article Rating