Pod koniec 2020 roku Internet obiegła informacja, która była bardzo optymistyczna m.in. dla Polaków. Zgodnie z niepotwierdzonymi informacjami, układ Samsung Exynos 2100, który zostanie wykorzystany w nadchodzących flagowcach z serii Samsung Galaxy S21, miał być równie wydajny co Qualcomm Snapdragon 888. Do pełnej specyfikacji tegoż mobilnego procesora musieliśmy poczekać aż do jego oficjalnej zapowiedzi. Ta zaś nastąpiła dziś, 12 stycznia.

Zdjęcie ilustracyjne

Choć w prezentacji nie padło nic na temat wydajności w poszczególnych benchmarkach, to wspomniano, że Exynos 2100 przy pracy wszystkich rdzeni ma być 33 procent wydajniejszy niż poprzednia generacja, która to w programie Geekbench uzyskiwała około 2650 punktów (multi core). Szybkie rachunki dają nam więc około 3524 punkty dla nowego Exynosa, przy czym Snapdragon 888 ma „wykręcać” około 250 punktów więcej.

Qualcomm Snapdragon 888

Samsung Exynos 2100 już oficjalnie. Jaką specyfikację ma wykonany w litografii 5 nm chip zmierzający do Samsungów Galaxy S21?

Ośmiordzeniowiec składa się z głównego rdzenia Cortex-X1 (2.9 GHz), trzech rdzeni Cortex-A78 (2.8 GHz) i czterech Cortex-A55 (2.4 GHz).

Za grafikę odpowiada z kolei chip Mali-G78, mający zapewniać 40% lepszą wydajność i wydłużony czas pracy na baterii. Procesor może wykonać do 26 bilionów operacji na sekundę (TOPS) przy ponad dwukrotnie większej wydajności energetycznej w porównaniu z poprzednią generacją.

Przejście z 7 nm do 5 nm procesu litograficznego ma zapewniać do 10 procent lepszą wydajność lub 20 procent niższe zużycie energii. SoC obsługuje pamięć RAM LPDDR5 oraz pamięć UFS 3.1 i UFS 2.1.

Exynos 2100 ma być 35% bardziej energooszczędny od poprzednika. Nie powinniśmy już narzekać na europejskie flagowce Galaxy

Chip potrafi obsługiwać łącznie sześć jednostek fotograficznych, przy czym aż cztery jednocześnie. Pozwala także na nagrywanie w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę oraz na odtwarzanie materiałów w 8K przy płynnych 60 klatkach.

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość aparatu to z kolei 200 MP. W nowym Exynosie nie brakuje zintegrowanego modemu 5G zapewniającego wyższą wydajność energetyczną, wspierającego zarówno sieci sub-6 GHz, jak i mmWave.

Obiecuje przy tym maksymalną prędkość pobierania do 5,1 Gb/s (sub-6) i 7,35 Gb/s (mmWave). Nie zostało nam nic, jak wyczekiwać smartfonów z rzeczonym układem, by móc przyjrzeć się z bliska procesorowi i dokładnie go przetestować.

 

Źródło: Samsung.com
3 2 votes
Article Rating