Na południowym zachodzie Japonii zostanie dziś otwarty hotel obsługiwany przez roboty. W hali gości powita mechaniczny dinozaur, kobieta-android i robot-recepcjonista. Właściciele przekonują, że to pierwszy taki hotel na świecie.

Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -4

Hotel Henn-na mieści się w zainspirowanym Holandią parku rozrywki Huis Ten Bosch, w mieście Sasebo, w północno-zachodniej części wyspy Kiusiu.

W recepcji klienci rejestrują się za pomocą panelu dotykowego, a następnie przekazują swój bagaż robotom, które zanoszą go do jednego z 72 pokoi. „Zapraszamy do rozmów z tymi przyjaznymi robotami” – czytamy na stronie internetowej Henn-na.

Klienci nie dostają kluczy do pokoju i aby wejść do środka muszą skorzystać z systemu rozpoznawania twarzy.

Na stronie właściciele przekonują, że zależy im na tym, aby hotel był przyjazny dla środowiska. Dlatego pokoje wyposażone są w specjalną ekologiczną klimatyzację, nie ma w nich lodówek, a światło wyłącza się automatycznie, gdy w środku nie ma ludzi.

Według EFE jest mało prawdopodobne, by podczas pobytu w hotelu klient natknął się na jedną z 10 osób, które tam pracują. Dzięki temu, że w Henn-na zatrudniono tylko tyle ludzi, firma zarządzająca parkiem Huis Ten Bosch mogła zaoszczędzić 25 proc. kosztów płac.

W najbliższych miesiącach w hotelu pojawią się także androidy do sprzątania. Firma zapowiada, że wiosną przyszłego roku podwoi liczbę pokoi.

Noc w tym hotelu kosztuje 9 tys. jenów, czyli ok. 66 euro za osobę.

Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -1

TO GO WITH Lifestyle-technology-robotics-Japan-offbeat, INTERVIEW by Alastair Himmer This picture taken on June 28, 2014 shows Japanese mobile communication giant Softbank's humanoid robot "Pepper" (R) chatting to a woman at a high-tech gadgets exhibition in Tokyo. Mobile carrier Softbank, which created the robot, says Pepper can understand 70 to 80 percent of spontaneous conversations -- although it also answers from a set number of pre-programmed responses.      AFP PHOTO / Yoshikazu TSUNO

Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -10 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -9 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -8 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -7 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -6 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -5 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -3 Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty -2

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating