Na półkuli północnej upały, a na południu atak zimy. W Australii zanotowano największe opady śniegu od 50 lat. Biały puch pojawił się nawet w „słonecznym stanie” Queensland, gdzie trudno o takie atrakcje.

Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -6

Zimny front przyniósł rekordowe opady śniegu w Australii. W stanie Queensland, zwanym „słonecznym stanem” spadło 8 cm śniegu, najwięcej w historii pomiarów tego stanu, czyli od 1984 r. Dotychczasowy rekord z 2007 r. wynosił tam 5 cm, donosi australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology (BoM).

W Górach Błękitnych w Nowej Południowej Walii i zachodnim Sydney spadło 20 cm śniegu, najwięcej od 50 lat. W związku z intensywnymi opadami w całym stanie zamknięto 50 szkół. Policja odnotowała ok. 20 wypadków drogowych, tysiące ludzi pozostało bez prądu.

Ujemne temperatury

Oprócz śniegu, mieszkańcom „słonecznego stanu” daje się we znaki także temperatura. W piątek o poranku odnotowano lekki przymrozek.

– Południowo-zachodnie wiatry przynoszą suche kontynentalne powietrze, które z kolei niesie chłód – wyjaśnia sytuację meteorolog z BoM, Richard Wardle.

Synoptycy nie przewidują opadów śniegu w najbliższych dniach, ale suche i chłodnie powietrze utrzyma się nad północno-wschodnim i wschodnim stanem Australii.

Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -11 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -10 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -9 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -8 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -7 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -5 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -4 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -3 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -2 Australia - Największe od 50 lat opady śniegu -1
0 0 votes
Article Rating