Strażnicy senegalskiego Parku Narodowego Oiseaux du Djoudj badają tajemniczą śmierć pelikanów. Na podmokłych terenach znaleziono 750 martwych ptaków.

Siedemset pięćdziesiąt martwych pelikanów zostało znalezionych w sobotę 23 stycznia w Parku Narodowym Oiseaux du Djoudj w północno-zachodnim Senegalu – przekazał Bocar Thiam, dyrektor parku. Ten obszar chroniony wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi schronienie dla milionów wędrownych ptaków.Strażnicy znaleźli martwe ptaki na terenie mokradeł, w pobliżu granicy z Mauretanią. Spośród zabitych było 740 osobników młodych i 10 dorosłych.

Władze na czas śledztwa zamknęły park i nakazały spalenie martwych ciał jako środek ostrożności.

Wykluczony ślad ptasiej grypy

Władze wykluczyły już hipotezę ptasiej grypy, która początkiem stycznia pojawiła się na fermie drobiu na zachodzie kraju w regionie Thiès, około 70 kilometrów na wschód od Dakaru. Dokonano uboju około 100 000 kurczaków, a Senegal ogłosił wtedy epidemię wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1.

Ptasia grypa dotyka tylko ptaki jedzące nasiona. Ale pelikany są rybożercami. Nie możemy powiedzieć, że chodzi o tę chorobę ”- oświadczył Bocar Thiam – dyrektor parków narodowych w kraju.

Rejon, gdzie zostały znalezione martwe ptaki

Park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Utworzony w 1971 roku, o powierzchni 16 000 hektarów, Narodowy Park Ptaków Djoudj (PNOD) jest od 1981 roku . Położony na północy kraju park składa się z szeregu terenów podmokłych, sawanny oraz licznych kanałów, jezior, stawów i bagien. Istnieje prawie 400 gatunków ptaków, czyli ponad trzy miliony osobników.

Biologia gatunku

Rodzina pelikanowatych (Pelecanidae) obejmuje gatunki wodne zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi, północną, zachodnią i środkową Europą, Syberią, Saharą i północno-zachodnią Afryką, Nową Zelandią i Oceanią, nie występują też w głębi Ameryki Południowej i na jej wschodnich wybrzeżach.

Gatunki występującym w regionie Starego Świata preferują wody śródlądowe, podczas gdy zamieszkujące Nowy Świat to ptaki morskie (poza pelikanem dzioborogim).

 

 

Źródło: theguardian.com, https://www.afrik.com/senegal-750-pelicans-retrouves-morts-au-parc-de-djoudj-de-la-grippe-h5n1

 

0 0 votes
Article Rating