Co najmniej 21 górników poniosło śmierć w rezultacie zawalenia się chodników w kopalni węgla w północnych Chinach – poinformowały tamtejsze media. Ekipy ratownicze poszukują dwóch zaginionych górników, 66 górników udało się uratować.

Według agencji prasowej Xinhua i chińskiej telewizji centralnej CCTV do katastrofy doszło w sobotę w kopalni należącej do koncernu Baiji Mining, w mieście Shenmu, w prowincji Shaanxi.

Przyczyn katastrofy dotychczas nie podano.

Niebezpieczne kopalnie

W ostatnim okresie liczba ofiar katastrof górniczych w Chinach nieco spadła w rezultacie podejmowanych działań mających poprawić bezpieczeństwo pracy, jednak chińskie kopalnie należą nadal do najniebezpieczniejszych na świecie.

Dużym problemem są nielegalne kopalnie, w których nie przestrzega się podstawowych przepisów bezpieczeństwa pracy. Władze je zamykają, ale ludzie powracają do nich aby kontynuować wydobycie zmuszeni warunkami ekonomicznymi. Wciąż też powstają nowe.

Według oficjalnych danych w 2017 roku w chińskich kopalniach węgla zginęło 375 górników. Oznacza to spadek o 28,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

 

Źródło: PAP, tvn24, https://www.express.co.uk/news/world/1071339/China-coal-mine-collapse-Shenmu-Shaanxi-province-killed-trapped-minors

 

 

 

0 0 votes
Article Rating