Silna, ale krótka burza geomagnetyczna rozpoczęła się na godzinę przed silnym rozbłyskiem klasy M3.5 na Słońcu, który wystąpił o 3:55 UTC w poniedziałek 13 czerwca. Podawany czas dotyczy czasu UTC.
Według moich pomiarów burza geomagnetyczna rozpoczęła się kilkadziesiąt sekund przed godziną 3-cią UTC, a zakończyła się około 3:32. Według NOAA w uśrednieniu trzygodzinnym (3:00-6:00) miała siłę G2 osiągając K-index=5 .
Poniżej zakres częstotliwości 5450-5500 (zielony kolor) wystąpił przed i po burzy GM.
W powiększeniu czas trwania burzy geomagnetycznej oraz częstotliwości składowe dla danego zakresu
Poniżej energia drgań magnetycznych z magnetometru, wszystkie 3 osie, próbkowanie 75 Hz
W tym czasie wystąpiła również dość nietypowa grupa częstotliwości od 17.2-17.85 kHz. Może to być zakłócenie, chociaż mało prawdopodobne.
Źródło: LosyZiemi.pl
Polecane:
Zbliża się aktywna plama Słoneczna, wkrótce znajdzie się w pozycji na wprost Ziemi
Słońce - Kolejna plazma oderwała się na wprost Ziemi
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk klasy M7.3 i kolejny duży wyrzut plazmy w kierunku Ziemi, wkrótce w...
Na Słońcu wystąpiło CME bez rozbłysku w kierunku Ziemi oraz oderwała się gęsta plazma pod równikiem,...
Sobotnia zorza polarna na północy Szwecji w czasie burzy geomagnetycznej G1
Słońce - Bardzo duża plama znajduje się w pozycji na wprost Ziemi, podczas wychodzenia ze strefy mag...
Słońce - Nastąpił wyrzut plazmy, która może zahaczyć Ziemię 19-20 sierpnia [Video]
Aktywność plam słonecznych w ostatnich 48 godzinach
Słońce - Już wkrótce sporej wielkości dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi, możliwy jest te...
Na wschodzie i na zachodzie tarczy Słońca występuje dużo koronalnych wyrzutów masy
Słońce - Gwałtownie wzrasta aktywność i powierzchnia plam słonecznych po wejściu w strefę magnetyczn...
Słońce - Od wczoraj gwałtownie zwiększa swoją powierzchnię duża dziura koronalna, od wschodu zbliżaj...