W ostatnich dniach Słońce jest w miarę spokojne, jednak 22 marca na niedalekim zachodzie wystąpi szczyt silnej strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

W środę 22 marca wystąpi silna strefa magnetyczna o długości około 20 stopni, z środkiem 20 stopni na zachód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach, aż do około 28 marca. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca, czyli 160 stopni na wschód. Plamy, które zbliżą się do strefy mogą być bardzo aktywne. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność. W tym przypadku aktywność może się zaczynać już przed pozycją na wprost Ziemi, więc może być groźnie.

Na wschodzie, pod równikiem mamy plamę 3256, która bardzo groźnie wygląda, a za nią widać kolejne. Plama 3256 znajdzie się na wprost Ziemi w momencie wystąpienia szczytu strefy magnetycznej. Nie wiadomo jedynie, czy strefa magnetyczna będzie nad równikiem, czy pod nim.

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej, na której mamy większość plam, fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę).

 

Dziura koronalna

Tak duże dziury koronalne przy zbliżaniu się Słońca do 11-letniego szczytu są dość rzadkie.

 

Wyrzuty plazmy na wschodzie

 

 


Aktualizacja 28 marca:

Zwróćcie uwagę, jak powstaje na zachodzie nowa plama w miejscu oddziaływania silnej strefy magnetycznej.
Przypominam, środek strefy magnetycznej jest na 20 stopniu.

 


Źródło: LosyZiemi.pl