Aktualizacje na końcu przed filmami.

Bardzo silny rozbłysk klasy X2.3 wystąpił na Słońcu w piątek 17 lutego. Rozpoczął się o 20:38 czasu polskiego, szczyt miał o 21:16 i jeszcze nie zakończył się.

Rozbłysk był dość specyficzny, wystąpił bardzo blisko fotosfery na 66 stopniu na wschód, nad równikiem.

 

Plazma poleciała głównie na wschód, ale okazuje się, że również w naszą stronę. Według symulacji NASA – nie zagraża Ziemi, co innego widać na zdjęciach z satelitów SOHO I STEREO-A.

 

Był to najsilniejszy rozbłysk słoneczny od 10 września 2017 roku, gdy wystąpił rozbłysk klasy X8.2, a co za tym idzie najsilniejszy w 25. cyklu słonecznym, który rozpoczął się 1 grudnia 2019 roku.

 

Aktualizacja 1:40

Pojawiło się pierwsze i jedyne zdjęcie z satelity SOHO. Tak trochę dziwnie wygląda ta wyrzucona plazma, tak jakby w naszym kierunku też trochę poleciało. To jest mało prawdopodobne z 66 stopnia, ale możliwe, więc trzeba poczekać do rana na kolejne zdjęcia.

Aktualizacja 2:50

Są już zdjęcia z satelity STEREO Ahead, i wszystko wskazuje na to, że „trochę” poleciało w naszą stronę z bocznego wyrzutu.
STEREO Ahead aktualnie jest 15 stopni na wschód, więc pod innym kątem tak to wygląda.

 

Aktualizacja 3:22

Potwierdza się z satelity SOHO, który jest na wprost Ziemi.
W naszym kierunku również poleciała plazma, ale znacznie mniejsza ilość i gęstość od tej, co poleciała na wschód.

 

Aktualizacja 13:05

NASA nie zmieniło swojej prognozy, według nich w naszym kierunku nie poleciała plazma. U nich to często się zdarza, jeśli nie mają pewności.

Na 90% plazma poleciała również w naszym kierunku, na 10% wystąpił równoległy wyrzut plazmy po drugiej stronie Słońca i to co widzimy, to plazma lecąca w przeciwnym kierunku. Jednak nie wskazują na to zdjęcia z satelity STEREO-A, który przesunięty jest o 15 stopni względem satelity SOHO.

 

Aktualizacja 14:20

NASA nadal nie zmieniła prognozy, ale szykujmy się na ewentualną silną burze geomagnetyczną miedzy popołudniem w niedzielę, a wieczorem w poniedziałek.

W poniedziałek 27 lutego LosyZiemi skończy 12 lat

Aktualizacja 19:57

Jednak miałem rację, NASA zmieniło prognozę i nie jest dobrze. W naszą stronę według ich prognozy poleciała bardzo duża ilość gęstej plazmy.

Po bardzo silnym rozbłysku na wschodzie tarczy Słońca klasy X2.3, w stronę Ziemi pędzi gęsta plazma, silna burza geomagnetyczna prognozowana jest na niedzielę

 

 

Filmy z momentu rozbłysku

 

Wczorajsze

 

Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating