Na zdjęciach Słońca z satelity SDO można czasami zobaczyć dziwne kreski. Już prawie dekadę temu pytałem NASA, co powoduje te kreski i czy nie są to czasami protony na CCD. Niestety nikt wtedy nie był w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie.

 

 

Ostatnio znów częściej pojawiają się te kreski, więc znów zapytałem naukowca z NASA i człowiek ten powiedział, że dowie się, co powoduje ten efekt. Właśnie otrzymałem odpowiedź, która jest zgodna z moimi podejrzeniami i wyjaśnia zjawisko.

Są to uderzenia protonów w CCD kamery, która rejestruje obrazy w danym teleskopie. Gdy proton porusza się przez CCD, jonizuje krzem i pozostawia po sobie elektrony. Uderzenia protonów są główną przyczyną gorących pikseli lub skoków w CCD. Często są one widoczne na obrazach zarejestrowanych przez koronografy LASCO na SOHO. Instrumenty SDO mają ekranowanie, aby utrzymać protony o niskiej energii z dala od CCD, ale wraz ze wzrostem aktywności słonecznej liczba uderzeń protonów o wysokiej energii wzrasta.

Małe wartości zaznaczone są na niebiesko a duże wartości na czerwono, można zobaczyć niektóre piksele z elektronami spowodowanymi przez proton, zanim zwolnił na tyle, aby mieć dużą sygnaturę jonizacji. W tych przykładach liczba pozostawionych elektronów jest tak duża, że piksele CCD nie mogą ich utrzymać i niszczą pomiar w sąsiednich pikselach, powodując zabawne kształty. Ponieważ piksele są przesycone, elektrony nie są całkowicie przenoszone z piksela na piksel podczas odczytu. Ten pozostały ładunek powoduje długie „wyostrzenie” pionowe, ponieważ ten dodatkowy ładunek jest powoli usuwany. Ta część CCD jest odczytywana przez lewy dolny róg, więc kolce w tej części CCD zawsze mają ogon odczytu prosto w górę. Każdy instrument na SDO musi usunąć skoki ze swoich danych podczas ich przetwarzania, tak aby tylko informacje słoneczne były wysyłane do archiwum danych.

 

Dziwne zakłócenia

Całkiem niedawno zaobserwowałem dziwne zakłócenia na obrazach z SDO wyglądające na błędy w transmisji danych, co również wyjaśniałem z NASA.

Poniżej jest odpowiedź naukowca z centrum łączności w NASA:

To jest przykład obrazu uszkodzonego przez przerwy w łączu radiowym. Zwykle odbieramy dane na dwóch antenach naziemnych i możemy naprawić problemy na jednej antenie danymi odbieranymi przez drugą. W weekend wystąpiło kilka problemów i tych obrazów nie można naprawić.

 

Źródło: informacje od pracowników NASA