Silna strefa magnetyczna wystąpi 24 października na 9 stopniu zachodnim i 171 stopniu wschodnim, długość strefy może wynosić aż 26 stopni. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach. Plamy nowo tworzące się mogą stać się aktywne już przed pozycją na wprost Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka. W przypadku silnych stref nawet do pięciu dni.

Od 15 października przez praktycznie miesiąc co trochę będzie występowała średniej siły strefa magnetyczna na Słońcu, z wyjątkiem 24 października, kiedy to wystąpi silna strefa. Zatem aktywność Słońca może wkrótce znacząco wzrosnąć nawet na miesiąc, niestety wszystkie strefy będą w okolicy pozycji na wprost Ziemi. Więc mogą wystąpić groźne dla nas wyrzuty plazmy (CME).


15 października

W niedzielę 15 października wystąpi trochę słabsza strefa magnetyczna od w.w., której długość może wynosić około 22 stopni z środkiem na 17 stopniu zachodnim i 163 stopniu wschodnim.

W tym przypadku plamy mogą zwiększać aktywność w okolicach pozycji na wprost Ziemi. Plamy powinny z czasem zmniejszać aktywność, a pamiętajmy, że od dalekiego wschodu do pozycji na wprost Ziemi plamy przemieszczają się około 7 dni na szerokościach, na których aktualnie występują.


Aktywność Słońca od początku 5. cyklu krótkiego

Aktywność Słońca do 12 października, cykl może się zakończyć około 24 listopada.

 

25. cykl słoneczny w uśrednieniu miesięcznym.

 

Aktywność Słońca od 1976 roku w uśrednieniu miesięcznym.

 

Aktywność Słońca od 1976 roku w uśrednieniu rocznym.

 

Dobowe przesunięcia plam słonecznych

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej, na której mamy większość plam, fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę).

Na wschodzie, nad równikiem znajduje się dość duża plama słoneczna 3465, plama na razie jest dość spokojna, ale to może się zmienić.

Źródło: LosyZiemi.pl