W piątek, 28 lipca na Słońcu, na wprost Ziemi znajdzie się niewielka dziura koronalna, mimo niewielkich rozmiarów nastąpi średnia emisja elektronów oraz wiatru słonecznego. Burza jonosferyczna zacznie się 27 lipca, a trwać będzie do 30 lipca. W sobotę na wprost Ziemi znajdzie się plama słoneczna, która na daną chwile nie jest zbyt aktywna.

Przykładowy wygląd dziury koronalnej na Słońcu

Wkrótce pierwsza dziura koronalna znajdzie się w silnej strefie magnetycznej, co może wpłynąć na jej powierzchnię.

Aktualny obraz Słońca , długość fali 19.3 nm

W środę, 2 sierpnia na wprost Ziemi znajdzie się duża dziura koronalna, która spowoduje dużą emisję elektronów i średnią burzę jonosferyczną od 1 do 4 sierpnia. Krótko po tym pojawi się aktywna plama słoneczna, o której wkrótce napiszę.

 


Drgania magnetyczne ziemskiego pola.

Burze geomagnetyczne i jonosferyczne, to ogólnie mówiąc drgania ziemskiego pola geomagnetycznego w trzech osiach.
W trakcie burz geomagnetycznych występują zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony, GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.
Zakłócenia i problemy występują głównie w przypadku, gdy dane urządzenie nadawczo-odbiorcze jest na pograniczu zasięgu nadajnika.

W czasie burz jonosferycznych, które pojawiają się przed burzami geomagnetycznymi i trwają wraz z nimi, dość często występuje u ludzi szum uszny, bóle głowy, bóle stawów, kręgosłupa i inne dolegliwości.

Ludzie są poddenerwowani, inni agresywni, wzrasta wtedy ilość udarów mózgu, zawałów serca, wypadków drogowych, itd.
Bardzo często w czasie burz geomagnetycznych ujawniają się niezrównoważone osoby, które atakują i zabijają innych.

Burza jonosferyczna spowodowana jest wysokoenergetycznymi elektronami, które emitowane są z dziur koronalnych i plam słonecznych. Występują również w trakcie zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego.
Elektrony trafiają do jonosfery poprzez pasy Van Allena, następnie gromadzone są tam. Jonosfera rozszerzając się, generuje drgania magnetyczne.

W trakcie silnych burz geomagnetycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a krótko po burzach geomagnetycznych silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy i wielkości skoków, czyli gwałtownego narastania lub opadania energii drgań magnetycznych.

W trakcie burz geomagnetycznych można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach jakim jest np. wulkan Kilauea na Hawajach oraz silne erupcje piroklastyczne jakie występują np. w wulkanach Popocatépetl i Colima w Meksyku lub przy silniejszych i dłuższych burzach GM wulkan Etna we Włoszech.

Po burzach geomagnetycznych występuje zazwyczaj zmiana pogody poprzez gwałtowne przesuwanie się wiru polarnego.

 

Więcej informacji na Forum w temacie „Odczuwanie burz geomagnetycznych”.

 

Źródło: LosyZiemi.org
0 0 votes
Article Rating