We wtorek, 14 listopada na Słońcu, na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna, która poprzez emisję elektronów wywoła burzę jonosferyczną już w niedzielę wieczorem.

Dziura koronalna nie będzie zbyt duża, ale wystąpi tuż pod równikiem, więc emisja elektronów w stronę Ziemi będzie duża.

Burza jonosferyczna będzie trwała do 16 listopada.

 

Trzeba w tym czasie uważać na kolejny “wysyp świrów” z pistoletami, nożami, itp.

 

Burza geomagnetyczna

We wtorek i w środę mieliśmy burzę geomagnetyczną, która osiągnęła poziom średni poziom, czyli G2, indeks Kp wynosił 6.

 

Na końcu umieściłem filmy, na których widać zorzę polarną, która wystąpiła w te dni.

 


Burze GM i JS

Burze geomagnetyczne i jonosferyczne, to ogólnie mówiąc drgania ziemskiego pola geomagnetycznego w trzech osiach.
W trakcie burz geomagnetycznych występują zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony, GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.
Zakłócenia i problemy występują głównie w przypadku, gdy dane urządzenie nadawczo-odbiorcze jest na pograniczu zasięgu nadajnika.

W czasie burz jonosferycznych, które pojawiają się przed burzami geomagnetycznymi i trwają wraz z nimi, dość często występuje u ludzi szum uszny, bóle głowy, bóle stawów, kręgosłupa i inne dolegliwości.

Ludzie są poddenerwowani, inni agresywni, wzrasta wtedy ilość udarów mózgu, zawałów serca, wypadków drogowych, itd.
Bardzo często w czasie burz geomagnetycznych ujawniają się niezrównoważone osoby, które atakują i zabijają innych.

Burza jonosferyczna spowodowana jest wysokoenergetycznymi elektronami, które emitowane są z dziur koronalnych i plam słonecznych. Występują również w trakcie zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego.
Elektrony trafiają do jonosfery poprzez pasy Van Allena, następnie gromadzone są tam. Jonosfera rozszerzając się, generuje drgania magnetyczne.

W trakcie silnych burz geomagnetycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a krótko po burzach geomagnetycznych silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy i wielkości skoków, czyli gwałtownego narastania lub opadania energii drgań magnetycznych.

W trakcie burz geomagnetycznych można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach jakim jest np. wulkan Kilauea na Hawajach oraz silne erupcje piroklastyczne jakie występują np. w wulkanach Popocatépetl i Colima w Meksyku lub przy silniejszych i dłuższych burzach GM wulkan Etna we Włoszech.

Po burzach geomagnetycznych występuje zazwyczaj zmiana pogody poprzez gwałtowne przesuwanie się wiru polarnego.

 

Więcej informacji na Forum.LosyZiemi.pl – “Wyczuwanie” aktywności Słońca.

 

 

Źródło: LosyZiemi.org, LosyZiemi.pl