W środę, 5 lipca na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna, kolejna uformuje się w poniedziałek, 10 lipca.

Burza jonosferyczna (JS) zacznie się już dziś wieczorem i trwać będzie do 7 lipca, kolejna burza jonosferyczna zacznie się 8 lipca i trwać będzie do 12 lipca. Szczyt pierwszej burzy JS wystąpi 5 lipca, szczyt drugiej 10 lipca.

W piątek, 7 lipca w godzinach porannych wystąpi szczyt oddziaływań magnetycznych, więc mogą wystąpić kolejne erupcje wulkanów i silne wstrząsy sejsmiczne. Końcem czerwca w artykule o Yellowstone napisałem o wzroście aktywności sejsmicznej i wulkanicznej, który może nastąpić w szczycie oddziaływań, w niedzielę 2 lipca. W tym właśnie czasie nastąpiły co najmniej dwie duże erupcje wulkanów.

Kolejne szczyty oddziaływań wystąpią 11, 13 i 15 lipca, więc do 17 lipca można się spodziewać wzrostu aktywności sejsmicznej i wulkanicznej, a kolejne wzrosty od 19 lipca.

 

Pamiętajcie, że każda burza jonosferyczna i geomagnetyczna wpływa również na ludzi.

W okolicach szczytów oddziaływań znów można się spodziewać wzrostu incydentów związanych z terroryzmem, nożownikami, itp. Uważajcie w tym czasie na niezrównoważonych ludzi. Obserwujcie własny organizm, burze JS i GM wpływają na problemy kardiologiczne. W tym czasie jest najwięcej udarów mózgu i zawałów serca.

 

Rozbłysk na Słońcu

W poniedziałek, 3 lipca o godzinie 18:15 naszego czasu (o 16:15 UTC) wystąpił silny rozbłysk, klasy M1.3 na zachodzie tarczy Słońca. Nie poleciała w naszym kierunku plazma.


Drgania magnetyczne ziemskiego pola

Burze geomagnetyczne i jonosferyczne, to ogólnie mówiąc drgania ziemskiego pola geomagnetycznego w trzech osiach.
W trakcie burz geomagnetycznych występują zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony, GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.
Zakłócenia i problemy występują głównie w przypadku, gdy dane urządzenie nadawczo-odbiorcze jest na pograniczu zasięgu nadajnika.

W czasie burz jonosferycznych, które pojawiają się przed burzami geomagnetycznymi i trwają wraz z nimi, dość często występuje u ludzi szum uszny, bóle głowy, bóle stawów, kręgosłupa i inne dolegliwości.

Ludzie są poddenerwowani, inni agresywni, wzrasta wtedy ilość udarów mózgu, zawałów serca, wypadków drogowych, itd.
Bardzo często w czasie burz geomagnetycznych ujawniają się niezrównoważone osoby, które atakują i zabijają innych.

Burza jonosferyczna spowodowana jest wysokoenergetycznymi elektronami, które emitowane są z dziur koronalnych i plam słonecznych. Występują również w trakcie zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego.
Elektrony trafiają do jonosfery poprzez pasy Van Allena, następnie gromadzone są tam. Jonosfera rozszerzając się, generuje drgania magnetyczne.

W trakcie silnych burz geomagnetycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a krótko po burzach geomagnetycznych silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy i wielkości skoków, czyli gwałtownego narastania lub opadania energii drgań magnetycznych.

W trakcie burz geomagnetycznych można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach jakim jest np. wulkan Kilauea na Hawajach oraz silne erupcje piroklastyczne jakie występują np. w wulkanach Popocatépetl i Colima w Meksyku lub przy silniejszych i dłuższych burzach GM wulkan Etna we Włoszech.

Po burzach geomagnetycznych występuje zazwyczaj zmiana pogody poprzez gwałtowne przesuwanie się wiru polarnego.

 

Więcej informacji na Forum w temacie „Odczuwanie burz geomagnetycznych”.

 

Źródło: LosyZiemi.org
0 0 votes
Article Rating