Na północnym wschodzie tarczy Słońca jest rejon wyjątkowo aktywny magnetycznie. Każda plama słoneczna, która przesunie się nad ten rejon wykazuje wzrost aktywności. Pojawiają się wtedy duże łuki magnetyczne z plazmy. Jeśli taki łuk pęknie, następuje rozbłysk i koronalny wyrzut masy (CME).

Poprzednia plama 1748 wygenerowała 4 rozbłyski klasy X właśnie z tego rejonu, następnie plama zmniejszyła swoją aktywność, po czym nastąpił ponowny krótkotrwały wzrost aktywności.

Po 12-tu godzinach podwyższonej aktywności plama gwałtownie zmniejszyła aktywność magnetyczną. O godzinie 17:06 czasu polskiego powstał rozbłysk klasy C9.6, który był bardzo słabo widoczny w pomiarach.

Teraz na horyzoncie pojawiła się kolejna plama, która w ciągu ostatnich 12 godzin wykazała duży wzrost aktywności, wygenerowała dwa rozbłyski klasy M i jeden klasy C9.9, więc znów mogą się pojawić rozbłyski w najwyższej klasie X.

Rejon N09E89 jest tak mocno aktywny prawdopodobnie za sprawą magnetycznego oddziaływania planet US, a szczególnie silnego oddziaływania Jowisza.

Temat magnetycznego i grawitacyjnego oddziaływania planet US poruszany był na Forum.

Sytuacja na Słońcu jest stale monitorowana na Forum.LosyZiemi.pl

Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating