Zakończyła się 57. misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W czwartek o poranku na Ziemię wróciło troje astronautów, którzy dotarli na ISS w czerwcu.

Amerykanka Serena Aunon-Chancellor z NASA, Niemiec Alexander Gest z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Rosjanin Siergiej Prokopiew z agencji kosmicznej Roskosmos zakończyli swoją misję na ISS, lądując na terenie kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Stało się to w czwartek o godzinie 6.02 czasu polskiego.

„Załoga bezpiecznie powróciła na Ziemię”

„Odbyło się lądowanie. Załoga Sojuza MS-09 bezpiecznie powróciła na Ziemię po 197 dniach spędzonych na ISS” – poinformowała na Twitterze rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Z powodu unoszącej się na miejscu gęstej mgły w nadawanej na żywo relacji Roskomosu i NASA nie widać momentu lądowania kapsuły, które – jak poinformowano – miało miejsce trochę wcześniej niż zakładano.

Po lądowaniu jako pierwszy z kapsuły wyciągnięty został wyznaczony na dowódcę Prokopiew, następnie Amerykanka, po której – jak zauważa agencja dpa – mimo uśmiechu na twarzy widać było zmęczenie podróżą. Na końcu pojawił się Niemiec, który podkreślił, że ich misja zakończy się dopiero po przeanalizowaniu uzyskanych podczas pobytu na ISS wyników badań.

Astronauci przeprowadzili szereg badań biologicznych, biotechnologicznych, fizycznych oraz powiązanych z naukami o Ziemi.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS (DPA/PAP)

Nowa załoga szuka przyczyny spadku ciśnienia na ISS

3 grudnia do Międzynarodowej Stacji kosmicznej dolecieli członkowie 58. ekspedycji: Rosjanin Oleg Kononienko, Amerykanka Anne McClain i Kanadyjczyk David Saint-Jacques. Wśród ich dotychczasowych zadań znalazło się zlokalizowanie i zbadanie tajemniczej dwumilimetrowej dziurki, która 29 sierpnia spowodowała spadek ciśnienia w ISS. W tym celu 12 grudnia kosmonauci odbyli trwający prawie osiem godzin spacer kosmiczny.

Pierwsze teorie dotyczące dziurki mówiły o tym, że w statek Sojuz uderzył mikrometeoryt, jednak przyczyna powstania otworu o średnicy dwóch milimetrów nie jest jednoznacznie potwierdzona. W ustaleniu jej mają pomóc próbki pobrane podczas spaceru.

Czym zajmują się na ISS

Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Mają one pozwolić między innymi na lepsze poznanie funkcjonowania ludzkiego organizmu w takich warunkach.

 

 

Źródło: TVN24, NASA, PAP
0 0 votes
Article Rating