Dziesiątki martwych lub rannych koali znaleziono w australijskim stanie Wiktoria. Na plantacji dokonano wyrębu drzew zamieszkiwanych przez te zwierzęta. Udało się uratować około 80 osobników.

W szalejących od września pożarach australijskiego buszu zginęło wiele koali. Później zagrożeniem były dla nich powodzie po ulewnych opadach deszczu.

Personel zoo w pobliżu Sydney musiał je ewakuować. Teraz dziesiątki koali zginęły w trakcie wyrębu drzew.

W grudniu na plantacji drzew w stanie Wiktoria niedaleko miasta Portland na południowym wschodzie kraju wycięto eukaliptusy gałkowe będące naturalnym siedliskiem koali. Drzewa cięto w momencie, kiedy były na nich koale. Pozostawiono tylko kilka niezamieszkałych drzewostanów.

– Ludzie widzieli wiele martwych, pociętych na kawałki, spychanych przez buldożery na stosy koali – informuje organizacja ekologiczna Friends of the Earth Australia.

Uratować jak najwięcej

Organizacja do spraw ochrony zwierząt w Australii poinformowała, że wysłała na miejsce swoich pracowników, aby „uratować jak najwięcej tych cennych zwierząt”. Około 80 koali, które ocalały, zostały zabrane z plantacji i otoczone opieką. Jak powiedział Andrew Pritchard z Departamentu Środowiska, wymagają rehabilitacji. Z kolei 25 koali zostało poddanych eutanazji.

– Zginęły matki i ich dzieci. Australia powinna się wstydzić – powiedziała mieszkanka okolicy.

Nie są znane szczegółowe informacje na temat firmy, która dokonała wyrębu drzew. Według przedstawicieli branży pozyskiwania drewna, wyrębu dokonano w listopadzie, a wykonawca przestrzegał wszystkich obowiązujących protokołów w celu ochrony zwierząt. Organizacja Animals Australia uważa jednak, że dokonano kilku naruszeń.

– Zgodnie z prawem, przedsiębiorstwa będące właścicielami tych plantacji muszą zapewnić opiekunów koali w celu ich zlokalizowania przed rozpoczęciem wyrębu, aby zwierzęta mogły zostać bezpiecznie usunięte i przeniesione – poinformowała.

Rozpoczęto dochodzenie w celu wyjaśnienia sprawy.

Dźwięki wydawane przez koale

Płaczący koala

 

Odgłosy godowe

 

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating