Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

Tysiącletnia buddyjska figurka znana jako „człowiek z żelaza” trafiła do Europy za sprawą nazistów, którzy natrafili na nią podczas wyprawy do Tybetu w 1938-39 r.

 

Do zabrania artefaktu do Niemiec mogła ich skłonić wyryta w jego centrum swastyka – pradawny znak związany z kultami solarnymi i symbol szczęścia, zaanaektowany potem przez NSDAP.

Posążek trafił do Monachium i stał się częścią prywatnej kolekcji.

Ataksyt

Ostatnio statuetkę szczegółowo przebadał niemiecko-austriacki zespół naukowców, a swoje wnioski przedstawił w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Meteoritics and Planetary Science”. Przeprowadzone przez badaczy analizy geochemiczne wykazały, że „człowiek z żelaza” ma pozaziemskie pochodzenie. Starożytny twórca wykonał go z ataksytu – rzadkiego meteorytu z gupy charakteryzującej się wysokim procentem niklu w swoim składzie.

– Figura została wyrzeźbiona z meteorytu żelaznego, fragmentu meteorytu Chinga, który rozbił się na pograniczu Mongolii i Syberii około 15 tys. lat temu. Jego pierwsze fragmenty zostały oficjalnie odkryte w 1913 r. przez poszukiwaczy złota, ale uważamy, że ten konkretny kawałek został znaleziony wiele wieków wcześniej – powiedział dr Elmar Buchner z Institutu Planetologii Universytetu Stuttgarckiego, który kierował niemiecko-austriackim zespołem badaczy.

 

Bez porównania

24-centymetrowa figurka waży 10 kg. Naukowcy uważają, że stanowi hybrydę stylu buddyjskiego i tego reprezentowanego przez pre-buddyjską kulturę Bon, pochodzącą z XI w. Prawdopodobnie przedstawia boga Wajśrawanę (Vaisravana), buddyjskiego Króla Północy, w Tybecie znanego również jako Jambhala.

– Posążek „człowieka z żelaza” jest jedynym znanym przedstawieniem ludzkiej postaci wyrytym w meteorycie, co oznacza, że nie mamy go z czym porównać, oceniając jego wartość – podkreślił Buchner. – Samo jego pochodzenie daje wartość 20 tysięcy dolarów, jednak jeśli nasza ocena wieku jest prawidłowa, może być bezcenny – dodał.

Cześć meteorytom

To, że figurka jest unikalnym przedstawieniem wykonanym z meteorytu, nie oznacza, że „skały z nieba” nie były przedmiotem zainteresowania innych starożytnych ludów. Przeciwnie, inspirowały wiele kultur na całym świecie – od Inuitów na Grenlandii po Aborygenów w Australii.

Znajdujący się w Ameryce Północnej 15-tonowy meteoryt Willamette jest czczony przez niektórych rdzennych Amerykanów. Również jeden z najbardziej znanych obiektów kultu na świecie – Czarny Kamień ze świątyni Al-Kaaba w Mekce – przez niektórych uznawany właśnie za meteoryt.

 

Źródło: Scientific American, Daily Science, tm
0 0 votes
Article Rating