Po potężnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w środę nad ranem w pobliżu Indonezji, do Sumatry dotarły ostatecznie małe fale o wysokości około metra – donosi agencja Reutera. Tuż przed godziną 15 polskiego czasu amerykańskie Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami (PTWC) odwołało ostrzeżenie przed tsunami na terenie całego obszaru Oceanu Indyjskiego. Wcześniej, po pierwotnym trzęsieniu o sile 8,7 stopni Richtera u wybrzeży Indonezji zanotowano kilka silnych wstrząsów wtórnych (ponad 8 st.).



Po wstrząsach wtórnych świadek doniósł agencji Reutera, iż u wybrzeży wyspy Simeulue leżącej kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Sumatry w kierunku epicentrum trzęsienia ziemi, woda cofnęła się o 10 metrów. Zazwyczaj gwałtowny nienaturalny odpływ zwiastuje nadejście fali tsunami. U wybrzeży prowincji Acech na Sumatrze zanotowano wzrost poziomu wody o 0,8 metra.

Zdaniem Pacyficznego Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami (Pacific Tsunami Warning Center, PTWC) fala zmierzająca w kierunku indonezyjskiego wybrzeża miała zaledwie 17 cm wysokości. Jak podała później agencja Reutera, ostatecznie do wybrzeży Sumatry dotarły fale w wysokości ok. metra.

Na razie nie ma doniesień o zniszczeniach i ewentualnych ofiarach.

Tsunami już nie zagraża?

W środę po południu PTWC oceniło: tsunami, wywołane potężnym trzęsieniem ziemi i silnymi wstrząsami wtórnymi koło Sumatry, zagraża już tylko tej indonezyjskiej wyspie, natomiast nie oczekuje się zniszczeń w całym regionie Oceanu Indyjskiego.

Ekspert Centrum Barry Hirshorn mówił: – Nie oczekujemy zniszczeń w całym basenie (Oceanu Indyjskiego), ale jest zagrożenie w pobliżu źródła (wstrząsów). Tak więc zagrożenie tsunami dotyczy wybrzeży najbliżej (epicentrum) trzęsienia, czyli północnej Sumatry – powiedział Hirshorn.

Kilkadziesiąt minut później, tuż przed godz. 15 polskiego czasu Pacific Tsunami Warning Center odwołało ostrzeżenie przed tsunami na terenie całego obszaru Oceanu Indyjskiego.

Alarm nad Oceanem

Do tego momentu, według mieszczącego się na Hawajach Centrum Ostrzegania przed Tsunami stan pogotowia w związku z groźbą tsunami wprowadzono m.in. w Indonezji, Indiach (już odwołany), Sri Lance, Australii, Birmie, Tajlandii (odwołany), na Malediwach i innych wyspach Oceanu Indyjskiego, w Malezji, Pakistanie, Somalii, Omanie, Iranie, Bangladeszu, Kenii, Tanzanii, RPA i Singapurze.

W Tajlandii zarządzono też ewakuację ludności. – Ludzie, którzy mieszkają na wybrzeżu Morza Andamańskiego, powinni przenieść się do wyżej położonych miejsc i pozostawać tak daleko od morza jak to możliwe – poinformowało tajlandzkie narodowe centrum zarządzania kryzysowego.

 

Pęknięcie ziemi w prowincji Aceh

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating